Hubert Kardasz, prezes firmy Intermag podkreślił, że przedsiębiorstwo ma za sobą wiele lat efektywnego rozwoju oraz jest pionierem we wprowadzaniu nowych rozwiązań na rynek. Firma była pierwszym producentem chelatów nawozowych na polskim rynku. Jako pierwsza wprowadziła również na rodzimy rynek nawóz krzemowy (Alkalin), a następnie biostymulatory wzrostu oparte o pierwiastki funkcjonalne – tytan (Tytanit) i krzem (Optysil). Jest to również pierwsza polska firma, która opatentowała technologię izolacji mikroorganizmów ze środowiska glebowego. Od ubiegłego roku w ofercie spółki są preparaty mikrobiologiczne na bazie pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Przedsiębiorstwo wytwarza ponadto produkty prozdrowotne dla zwierząt.
Jak zaznaczył H. Kardasz, ponad 5% przychodów rocznie przeznaczanych jest na badania i rozwój. Dział badawczo-rozwojowy tworzy profesjonalny zespół 13 osób, mający do dyspozycji nowoczesne laboratoria analityczne, formulacyjne i biologiczne. Badania są prowadzone we współpracy z czołowymi instytutami naukowymi. Opracowywane są nowe patenty (firma ma ponad 20 własnych patentów) oraz realizowane zaawansowane projekty. Obecnie prowadzone są projekty współfinansowane ze środków UE o budżecie ponad 5 mln euro, dotyczące m.in. biodegradowalnych chelatów oraz produktów mikrobiologicznych nowej generacji. Firma kładzie duży nacisk na transfer wiedzy i nauki do praktyki.
Wśród zaprezentowanych nowości produktowych, które będą dostępne w sezonie 2018 znalazły się m.in. organiczny stymulator wzrostu na bazie aminokwasów Aminoprim i nowy nawóz miedziowy Cupran. Przedstawiono także wyniki doświadczeń i wdrożeń prowadzonych w minionym sezonie z wykorzystaniem serii biopreparatów Bactim. Więcej na te tematy na łamach czasopism „Pod osłonami” i „WiOM Warzywa i Owoce Miękkie”.
am