W nocy z niedzieli na poniedziałek
Najsilniejsze porywy wiatru spodziewane są w obszarach podgórskich Beskidów. Tam wiatr będzie osiągał w porywach do 80 km/h. W szczytowych partiach Tatr porywy wiatru będą dochodzić już do 110 km/h. Na przeważającym obszarze Polski wiatr będzie jednak umiarkowany i dość silny, w porywach osiągający do 60 km/h. Stopniowe zwiększanie się gradientu barycznego nad Polską w poniedziałek będzie powodować wzrost prędkości wiatru już w całym kraju. Rano na wschodzie wiatr będzie jeszcze umiarkowany, ale na zachodzie Polski już dość silny i silny, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach osiągający już 70 km/h
W nocy z poniedziałku na wtorek
Prędkość wiatru będzie stopniowo od zachodu maleć. Na zachodzie kraju wiatr będzie umiarkowany i dość silny, początkowo w porywach do 65 km/h, nad ranem już jedynie do 40 km/h. Na wschodzie kraju początkowo w nocy jeszcze prognozowane są porywy wiatru do 100 km/h, słabnące do 50 km/h nad ranem. Wysoko w Tatrach porywy wiatru będą dochodzić do 120 km/h, w Sudetach do 110 km/h i również będą słabnąć w drugiej połowie nocy. Wtorek będzie już znacznie spokojniejszy pod względem prędkości wiatru, który nie będzie w porywach przekraczać 60 km/h, nad morzem 65 km/h, a w obszarach podgórskich Beskidów 70 km/h. Wysoko w Tatrach i Sudetach porywy wiatru we wtorek mogą osiągać 80 km/h.
Pogoda nad Bałtykiem
W poniedziałek w godzinach popołudniowych, na Bałtyku Południowym i Południowo-Wschodnim oraz w całej polskiej strefie brzegowej, w związku z wystąpieniem silnego wiatru z północnego zachodu, przewiduje się gwałtowne wzrosty stanu wody do strefy wody wysokiej. Według prognoz dla tych akwenów będzie wiało z siłą od 8 do 9 skali B (skala Beauforta), a porywy mają dochodzić do 10 w skali B. W nocy z poniedziałku na wtorek prędkość wiatru będzie stopniowo słabnąć i zmieni swój kierunek na północno-zachodni. Stany wody będą spadać. Na kolejne dni, dla polskiej strefy brzegowej Morza Bałtyckiego, prognozowane jest dalsze opadanie stanów wody. Szczegółowe i aktualne prognozy morskie dostępne są na stronie www.baltyk.pogodynka.pl.
Źródło: IMGW