Jod jako niezbędny składnik odżywczy roślin
Jod jest obecny wszędzie, ale tylko w niewielkich ilościach. W większości rolniczych gleb wierzchnich oraz w wodzie do nawadniania jego stężenie jest bardzo niskie i często nie jest on dostępny do pobrania przez rośliny. Przewiduje się, że niedobór jodu w roślinach powoduje straty w plonach, podobnie jak niedobór każdego innego składnika odżywczego roślin. Dla optymalnej produkcji roślinnej jod powinien być dostarczany do upraw w odpowiedniej dawce. Wspólne stosowanie jodu z saletrą potasową ułatwia rolnikom zapewnienie odpowiedniej ilości jodu w pożywce i zapobiega nadmiernemu pobraniu jodu przez liście lub owoce.
SQM, wiodący światowy producent nawozów specjalistycznych, szybko podjął działania w związku z tymi najnowszymi odkryciami. W odpowiedzi na nowe informacje podkreślające znaczenie jodu jako niezbędnego składnika odżywczego roślin, firma z siedzibą w Chile opracowała specjalistyczny nawóz z jodem dla upraw fertygowanych. Dzięki temu hodowcy mogą stosować jod jako mikroelement roślinny w formie, która jest gwarantowana jako bezpieczna i w skutecznej dawce opartej na badaniach naukowych.
Nowo wprowadzony produkt, znany pod nazwą Ultrasol®ine K Plus, łączy dwa niezbędne makroelementy roślinne - potas i azot azotanowy - z jodem. Produkt zapewnia, że są one stosowane w ściśle określonych dawkach. Ułatwia to hodowcy utrzymanie skutecznego i bezpiecznego stężenia jodu w strefie korzeniowej. W rezultacie Ultrasol®ine K Plus może zapobiegać niedoborom jodu w uprawach bez ryzyka nadmiernej aplikacji jodu. Produkt został już wszechstronnie przetestowany na całym świecie i jest poparty ponad 100 dobrze udokumentowanymi próbami z udziałem hodowców.
Doświadczenie tych hodowców potwierdziło, że jod może przynieść wyraźne korzyści - w tym poprawę:
- Wzrostu korzeni;
- Wzrostu roślin nadziemnych;
- Fotosyntezy;
- Metabolizmu azotu;
- Tolerancji na stres abiotyczny;
- Kwitnienia i jakości owoców z mniejszą ilością gnicia owoców i lepszą trwałością.
Bernat Patrycja
Źródło i fot. inf. pras