Zwycięzcą okazał się Bank BGŻ BNP Paribas. Miejsca na podium przypadły również Bankowi Spółdzielczemu (grupa BPS lub SGB) i Bankowi BZ WBK.
– Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że rolnicy oczekują od banków przede wszystkim szybkich decyzji kredytowych, ale też dostępu do bankowości internetowej, która – jak się okazuje – również na wsi jest dziś bardziej istotna niż bliskość tradycyjnej placówki – mówi dr Aneta Uss-Lik z firmy Martin & Jacob. Obecnie rolnicy oceniają atrakcyjność banków także przez pryzmat wysokości udzielonego kredytu. Wyniki badania to wskazówka, na które elementy należy stawiać, by przyciągnąć do siebie takich klientów.
– O tym, że walka była bardzo wyrównana, świadczy fakt, że dystans między czołówką a pozostałymi bankami nie był duży. Wysokie oceny uzyskały też m.in. takie banki jak: Credit Agricole, Bank Millennium czy Pekao S.A – dodaje dr Aneta Uss-Lik.
Badanie przeprowadzono w listopadzie i grudniu 2015 r. Wzięło w nim udział 1200 pełnoletnich rolników posiadających co najmniej jeden produkt bankowy, np. rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, rachunek bieżący, lokata, pożyczka czy karta kredytowa. Banki biorące udział w rankingu były oceniane w czterech kategoriach: oferta bankowa, jakość obsługi, warunki lokalowe oraz opinia o banku. Badanie zostało zrealizowane przy użyciu metody ilościowej (technika CAWI) i jakościowej (czaty z rolnikami). W pierwszej kolejności respondenci wskazywali te elementy w ramach standardowo wybranych obszarów do badania bankowości, które są według nich istotne. Następnie kolejno je oceniali, przypisując każdemu z czynników ocenę od 1 do 10, gdzie 1 była najniższa, a 10 była przyznawana tym elementom, które zostały najlepiej ocenione. W sumie respondenci poddali ocenie 26 elementów w 26 bankach. msz
StoryEditor
Bank Najlepszy dla Rolnika 2016
Który bank jest najlepszy dla rolnika? Czy ta grupa klientów ma swoje preferencje? Agencja badawcza Martin & Jacob odpowiada na te pytania i prezentuje wyniki rankingu: „Bank Najlepszy dla Rolnika 2016”.