Polski Związek Producentów Szparaga oraz Katedra Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu 05 maja 2022 r. zorganizowali Szparagową konferencję prasową. Jak wygląda aktualna sytuacja w produkcji szparaga? Jakie są możliwości rozwoju produkcji i konsumpcji szparaga w Polsce?
fot. prof. Mikołaj Knaflewski z prawej dr Tomasz Spiżewski
Szparagi to jedno z pierwszych warzyw zbieranych wiosną z gruntu
Coraz liczniejsi w Polsce amatorzy szparagów właśnie w maju mogą się cieszyć ich smakiem i korzystać z ich prozdrowotnych walorów. Organizowana zawsze w tym czasie konferencja prasowa ma na celu popularyzację tego warzywa wśród konsumentów.
Wielkopolska to ponad 50% produkcji krajowej
Konferencję prowadzili prof. Mikołaj Knaflewski z UP w Poznaniu i prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga – Marian Jakobsze.
fot. prof. Mikołaj Knaflewski z UP w Poznaniu
fot. prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga – Marian Jakobsze
Profesor Knaflewski przekazał wiele ciekawych informacji dotyczących szparagów. Otóż aktualną powierzchnię szparagów w Polsce szacuje się na 2500 ha, a roczna produkcja wypustek oscyluje między 10 i 13 tys. ton. Uprawa jest prowadzona w 250 polskich gminach (czyli co dziesiątej, liczba gmin w Polsce wynosi 2477). W produkcji przoduje Wielkopolska, która odpowiedzialna jest za ponad 50% produkcji krajowej.
Kolejne cztery miejsca przypadają na województwa:
- dolnośląskie;
- lubuskie;
- opolskie i lubelskie.
Schodząc do poziomu powiatów – góruje powiat wolsztyński (25% krajowej produkcji) i zaraz za nim – nowotomyski. Szparagową można nazwać gminę Przemęt - pierwsze miejsce w Polsce. Druga na podium jest gmina Wolsztyn.
Szparagi we wszystkich kolorach
– To jest ta sama odmiana – stwierdził prof. Knaflewski, prezentując wypustki białe (bielone, produkowane pod ziemią, w wałach) i zielone, rosnące nad ziemią. Różnią się tylko technologią produkcji. Pokazał też pęczek szparagów jasnozielonych – bezantocyjanowych. Zainteresowanie budziły wypustki fioletowe (po ugotowaniu brązowe). W tej grupie znajdziemy odmiany: Burgundine, Erasmus czy Purple Passion.
W Polsce najczęściej są uprawiane odmiany Gijnlim, Backlim oraz Cumulus. Na zielone wypustki przeznacza się przede wszystkim odmiany Gijnlim, Ariane i Primaverde.
Muzeum szparaga - ciekawie i smacznie
Warto było poznać kilka ciekawostek, przekazanych przez prof. Knaflewskiego. Otóż w wielu miastach Polski ulice noszą nazwę Szparagowa, taką znajdziemy też w Poznaniu. Nazwisko Szparag występuje rzadko, częściej Szparaga, chociaż z punktu widzenia warzywa poprawna jest tylko forma męska – ten szparag, ale jak wiadomo nazwiska rządzą się swoimi prawami. Dowiedzieliśmy się też o idei i początkach tworzenia muzeum szparaga w Nowym Tomyślu.
Katarzyna Wójcik