Dlaczego biologiczne środki ochrony roślin zyskują na popularności ?
Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na to co jedzą. Trend ekożywności jest w Polsce coraz bardziej zauważalny. Dlatego producenci żywności szukają rozwiązań, które pozwoliłyby na produkowanie coraz lepszych warzyw. Biologiczne środki roślin nie są tylko dla rolnictwa ekologicznego – mówi Michał Pniak z firmy BioCont. - Rolnicy produkujący systemem konwencjonalnym, również mogą wykorzystać nasze produkty, przez łączenie środków chemicznych z biologicznymi. Gdzie w pierwszej kolejności podawana jest chemia, a następnie środki biologiczne. Dzięki temu w roślinach zostaje bardzo mało lub w ogóle chemii.
Preparaty biologiczne służące do zwalczania szkodników i chorób.
BioCont w ofercie ma środki pochodzenia biologicznego do zwalczania szkodników i chorób. Największą popularnością cieszą się między innymi:
- NeemAzal®-T/S - Biologiczny środek ochrony roślin przeciw szkodnikom, działający w 40% powierzchniowo i 60% wgłębnie. Powstrzymuje rozwój owada. Sprawdza się w produkcji warzyw w gruncie i pod osłonami, w sadach oraz w roślinach ozdobnych. Okres jego karencji zależy od rośliny. Środek ten jest nie szkodliwy dla pszczół.
- Prev-AM - Preparat zawierający olejek pomarańczowy. Ta substancja działa powierzchniowo i kontaktowo. Substancja czynna w kontakcie z owadami rozpuszcza chitynę – składnik ciała, działa również na mączniaka właściwego.
- Lepinox®PLUS - Zawiera bakterie, która zwalcza gąsienicę motyli w wielu uprawach. Działa przeciwko bielinkom i tantisiowi. Nie wolno go stosować w mieszaninie z środkami o odczynie silnie zasadowym (pow. 8pH).
- Naturalis - Preparat zawierający grzyba owadobójczego. Posiada rejestracje tylko pod osłony. Działa przed wszystkim na mączniki, wciornastki, mszyce i przędziorki.
- VitiSan - zawiera wodorowęglan potasu, fungicyd o działaniu powierzchniowym. Dozwolony do zastosowania w uprawach ekologicznych
- Pyregard - Preparat zawierający naturalną perytrynę. Przystosowany do upraw ekologicznych, działa mocno lecz krótko, może mieć negatywny wpływ na pszczoły.
Czy biologiczne środki ochrony roślin można stosować w uprawie konwencjonalnej ?
Jeśli producent chce przejść z środków konwencjonalnych na biologiczne, powinien zastanowić się nad rodzajem produkcji i skontaktować się ze specjalistą, aby ten wsparł go przy układaniu programu ochrony. Takie wsparcie pozwoli w sposób bezpieczny, krok po kroku na przejście najpierw na produkcje bez pozostałości chemicznych w uprawach, a następnie na uprawę ekologiczną.