Najwcześniejszy plon handlowy producent warzyw może uzyskać z cebuli zimującej. O to jak prezentowały się plantacje cebuli z siewu letniego na początku kwietnia 2022 roku.
Im wcześniej tym lepiej?
Gmina Wiskitki. W tym gospodarstwie niedaleko Warszawy cebule ozimą uprawia się na 15 ha. Pierwsze siewy cebuli odbyły się 20 sierpnia a kolejne 2 tygodnie później, na początku września. Zdaniem gospodarza plantacja obsiana wcześniej wygląda lepiej.
Od 2 lat właściciel uprawia odmianę o żółtej łusce – Fokker na najwcześniejszy zbiór (2 ha) i Skiner, w tym sezonie pierwszy raz ma odmianę ozimą czerwoną Divinastar (1 ha).
- Fokker mi się podoba. Jest szybka. We wczesnym terminie posiałem ją na glebach II klasy bonitacyjnej. Pozostałe plantacje są na lżejszych stanowiskach – III a i IV. I na nich zazwyczaj cebule są ładniejsze. Maja lepszą łuskę - mówi właściciel plantacji.
fot. fokker - siew 20.08
fot. divinastar - siew początek września
Oprócz nich sieje jeszcze odmianę Swift. W tym roku zajmuje 4 ha. Ma ją od kilku lat. Ceni ją za jakość łuski, podczas zbioru oraz maszynowego pakowania nie odrywa się. Wysiewa 3,5 jedn./ha, na zagonach o szerokości 1,5 m, w 8 rzędach.
fot. swift - siew 20 sierpnia
Cebulę sprzedaje w pęczkach z majowego zbioru, a potem „na biało” w workach po 5 kg. Tegoroczna wiosna jest zimna, trudno określić, kiedy zaczną się pierwsze zbiory.
Marta Szyperek