Na Dniach Owada prezentowane będą kolekcje żywych owadów krajowych i egzotycznych, pajęczaków, owadów drapieżnych, parazytoidów oraz nicieni. Będzie też można zobaczyć rośliny i zwierzęta owadożerne, owady preparowane, exlibrisy oraz fotografie o tematyce entomologicznej. Na najmłodszych będą czekać „owadzie” tatuaże, „owadzia” wróżka, pokazy „owadziego” origami, a także zajęcia plastyczne, konkursy i wiele innych. Nie zabraknie prezentacji „owadziej kuchni” połączonej z degustacją.
Wykład tytułowy „Bo z owadami nigdy nie wie się” wygłosi inicjator Dni Owada, prof. dr hab. Kazimierz Wiech. O tym, jak owady latają "„Z kwiatka na kwiatek" opowie dr hab. Beata Jankowska. Etymologicznie do entomologii podejdzie dr Karolina Konieczna, która powie "kilka słów o nazewnictwie owadów". „Owady na kąpielisku” zaprezentuje dr inż. Magdalena Hampel. O tym, kto jest "Pracowity jak mrówka" słuchacze dowiedzą się z wykładu dr Ireny Grześ. "Co kryje w sobie michałek", czyli sekrety owadów ze spiżarni zdradzi dr hab. Elżbieta Wojciechowicz-Żytko. Miejsce "owadów w sztuce" przedstawi Maja Dobińska. Z prezentacją „Zdradź mi swoje imię, a powiem ci, kim jestem” wystąpi Anna Witek, a "Nietypowe zachowania owadów” odkryje przed gośćmi uczelni Dominika Smart.
Wszystkie wydarzenia będą miały miejsce w godzinach od 10.00 do 17.00 w budynku Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego, Al. 29 Listopada 54. W sobotę, 4 czerwca w Klubie Akademickim Arka (al. 29 Listopada 50) odbędzie się Międzypokoleniowe spotkanie Dziadków i Wnucząt z programem pt. „Bo z owadami nigdy nie wie się…”
Jednostki naukowo-badawcze biorące udział w „Dniach Owada” to: Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego (Katedra Ochrony Roślin), Wydział Rolniczo Ekonomiczny (Katedra Ochrony Środowiska Rolniczego), Wydział Leśny Uniwersytetu Rolniczego (Katedra Ochrony Lasu i Entomologii leśnej), Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego (Katedra Zoologii i Ekologii), Uniwersytet Rzeszowski – Katedra Agroekologii i Architektury Krajobrazu oraz Muzeum Zoologiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego i Koło Naukowe Hodowli Owadów i Pajęczaków Egzotycznych Uniwersytetu Rolniczego.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl