Gdy 1 września 2017 roku rozpoczynał działalność Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi informował, że zadania nowej instytucji wpisują się w politykę rolną przyjętą przez resort rolnictwa, a kluczowe jest gospodarowanie nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Od 2 lat podstawową formą zagospodarowania państwowych gruntów jest dzierżawa. Grunty dzierżawione są przede wszystkim w formie przetargów ograniczonych, w których mogą brać udział rolnicy indywidualni. Chodziło o to, aby ziemia faktycznie służyła uprawie i produkcji żywności. Ziemi rolnej nie przybędzie, stąd tak ważne jest jej prawidłowe zagospodarowanie.
We wrześniu ub. r. w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa opracowano zarządzenia i wytyczne Dyrektora Generalnego w zakresie gospodarowania Zasobem WRSP. Okazało się jednak, że te zmiany nie do końca satysfakcjonują rolników. Stąd w styczniu br. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyły się trzy konsultacje z udziałem przedstawicieli: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod przewodnictwem Krzysztofa Jurgiela i Zbigniewa Babalskiego, centrali KOWR pod przewodnictwem Dyrektora Generalnego KOWR Witolda Strobla oraz Oddziałów Terenowych KOWR, Krajowej Rady Izb Rolniczych pod przewodnictwem Prezesa Wiktora Szmulewicza oraz wojewódzkich izb rolniczych, NSZZ RI „Solidarność”, w tym przedstawicieli Rady Krajowej NSZZ RI Solidarność. – Z satysfakcją muszę powiedzieć, że po konsultacjach, które odbywały się w styczniu i w lutym, otrzymaliśmy wiele merytorycznych uwag. Poza izbami rolniczymi uczestniczyły w nich również inne organizacje rolnicze – stwierdził Dyrektor Generalny KOWR.
Efektem przeprowadzonych konsultacji i uzgodnień jest opracowane przez KOWR Zarządzenie Nr 28/2018/Z Dyrektora Generalnego KOWR z dnia 22.02.2018 r. zmieniające zarządzenie Nr 103/2017/Z z dnia 9.10.2017 r. w sprawie wydzierżawiania nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. – Celem zmian jest przede wszystkim uczciwe dzierżawienie oraz powiększanie gospodarstw rodzinnych. Chcemy zachęcić młodych do rozwijania swojej działalności rolniczej – powiedział Wiktor Szmulewicz, Prezes KRIR.
Dzisiejsze spotkanie z Krajową Radą Izb Rolniczych, na którym podpisano porozumienie akceptujące stosowanie kryteriów i ich punktacji w przetargach ofert pisemnych na dzierżawę nieruchomości rolnych jest początkiem i zapowiedzią kolejnych wydarzeń, na których będą podpisywane podobne porozumienia z innymi organizacjami rolniczymi.
macka
źródło: KOWR