Trudne warunki uprawy
Ze względu na zimną pogodę, warunki upraw wiosną nie były łatwe. Siewy warzyw do gruntu zaczęły się z opóźnieniem dwóch-trzech tygodni, producenci musieli się zmagać najpierw z intensywnymi opadami, a później z przesuszoną glebą. Warunki pogodowe wpłynęły także na rozwój chwastów oraz presję ze strony szkodników czy chorób grzybowych. Mimo tego GUS szacuje, że ostateczny poziom zbioru warzyw w Polsce będzie zadowalający. Bardziej sprzyjająca pogoda w czerwcu i lipcu daje nadzieję na duży plon odmian średnio-późnych i późnych, jednak letnie nawałnice uszkodziły część plantacji, co również wpłynie na wielkość zbiorów.
Ile warzyw zbierzemy w 2021 r.?
W tej chwili łączną produkcję warzyw gruntowych wczesnych i późnych szacuje się na 3,9 mln t. To o około 2% mniej niż w ubiegłym roku. GUS przewiduje także nieznaczne zmniejszenie produkcji podstawowych gatunków warzyw gruntowych w porównaniu do poprzedniego sezonu.
Według szacunków, w tym roku zbiory będą wyglądać następująco:
- kapusta – ponad 700 tys. t,
- kalafiory – ok. 145 tys. t,
- cebula i marchew – ok. 630 tys. t,
- buraki – ok. 240 tys. t,
- pomidory – ok. 160 tys. t,
- ogórki – 120 tys. t,
- pozostałe – ponad 1,2 mln t.
W ostatniej grupie największą część stanowią: dynia, pietruszka, seler korzeniowy, brokuły i kukurydza cukrowa.
Wzrost poziomu zbioru większości owoców
Dla większości gatunków owoców GUS przewiduje w tym roku wyższe plonowanie. Przeważnie uprawy rozpoczęły wegetację w dobrej kondycji. Choć przez zimną wiosnę zawiązywanie było gorsze niż rok temu, prawdopodobnie wystarczy, by osiągnąć dobry plon. Letnia pogoda była optymalna dla rozwoju większości gatunków, jednak intensywne zjawiska atmosferyczne (burze i nawałnice) uszkodziły część dojrzewających owoców. Zbiory mogą być nieco mniejsze niż w 2020 r., ale według przewidywań, owoce będą większe i cięższe.
GUS przewiduje, że łącznie zbiory owoców miękkich w 2021 r. rozłożą się następująco:
- maliny – ok. 120 tys. t (stabilnie względem zeszłego roku),
- truskawki – ok. 177 tys. t (wzrost o 21%),
- porzeczki ogółem – ok. 150 tys. t (wzrost o 4%), z czego porzeczki czarne: ok. 111 tys. t (wzrost o 1%), porzeczki kolorowe: ok. 41 tys. t (wzrost o 12,5%),
- agrest – ok. 9,3 tys. t (wzrost o 5%),
- pozostałe – ok. 135 tys. t.
W ostatniej grupie największą część stanowi borówka amerykańska, której zbiory wzrastają systematycznie od kilku lat. Łącznie produkcję owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych GUS ocenił wstępnie na prawie 0,6 mln t, czyli o 0,5% więcej w stosunku do zeszłego roku.
Zuzanna Ćwiklińska, źródło: GUS