– Firma pod nazwą ICL Specialty Fertilizers działa od 2014 r. – mówił Maciej Mynett, dyrektor krajowy ICL. – Wcześniej należała do firmy Scotts, a od 2011 r. była znana pod nazwą Everris.
ICL funkcjonuje w trzech segmentach: szkółki ozdobne, rośliny rabatowe i doniczkowe; uprawy rolnicze, warzywa, sady i jagodniki oraz trawniki.
W Polsce od 25 lat (na świecie już od 50 lat) w kategorii roślin ozdobnych najbardziej znana jest marka nawozu otoczkowanego Osmocote. ICL zaopatruje 85% rynku nawozów otoczkowanych.
Pierwszym produktem specjalistycznym dla segmentu rolniczego i warzywniczego był Agroleaf Power, na polskim rynku znany od 16 lat, następnie nawozy Solinure. Od roku w ofercie ICL jest także otoczkowany nawóz NPK z technologią otoczkowanego azotu E-Max Release Technology – Agromaster. Dzięki niemu możliwe jest oszczędzanie wprowadzanego azotu przez zatrzymanie jego wypłukiwania (spowolnione uwalnianie w zależności od wilgotności podłoża i temperatury).
NOVA to nowa linia nawozów pojedynczych w ofercie firmy. Należy do nich saletra potasowa, saletra wapniowa, siarczan potasu, siarczan magnezu, MPK, MAP, KCl.
Firma wprowadziła na rynek kilka innych produktów. PeKacid to rozpuszczalny w wodzie kwas fosforowy w suchej formie. Nie zawiera chloru, sodu oraz azotu. PeKacid ma niski odczyn (2,2), co pozwala obniżyć pH roztworu. – Obniżenie odczynu wody poprawia wykorzystanie składników pokarmowych i skuteczność środków ochrony roślin – mówił Tomasz Pisulewski. – Można go wykorzystać do czyszczenia instalacji nawodnieniowej (rozpuszcza osad, zalecane stężenie – 0,5%).
pHixer to kondycjoner wody, dzięki któremu można doprowadzić ciecz użytkową w zbiorniku do optymalnego poziomu. Zawarte związki umożliwiają rozpuszczanie węglanów w roztworze przez co zmniejsza się ich zdolności do reagowania ze środkami ochrony i nawozami dolistnymi.
H2Flo to surfaktant, dzięki któremu można przyspieszyć nawilżanie podłoża np. skrócić czas nasączenia mat kokosowych. Może być jednocześnie stosowany z nawozami do fertygacji. Środki zwilżające przyspieszają proces nawadniania gleby a to to ogranicza też zużycie wody.
W sezonie 2016 coraz więcej producentów borówki wysokiej w rejonie grójecko-wareckim wprowadziło do schematu dokarmiania roślin nawozy do fertygacji Solinure oraz nawóz PeKacid. Wskazują na bardzo dobre efekty ich stosowania – większy plon oraz szybsza regeneracja uszkodzonych roślin – więcej młodych pędów. Serwis ICL zapewnia plantatorom dopasowanie do warunków (analiza wody, gleby i do wieku roślin), jasne i proste zalecenia, a także dopasowane do warunków pogodowych.
Technologia ICL – wysokiej jakości nawozy posypowe oraz do fertygacji z powodzeniem sprawdza się w uprawie truskawki deserowej czy malin – mówił Grzegorz Ożarek, doradca ICL, w centralnej oraz północno-wschodniej Polsce.
– ICL to korporacja izraelska. Wizją jej jest zaspokojenie podstawowych potrzeb ludzkości: rynku rolniczego, rynku żywności oraz rynku produktów przemysłowych w oparciu o oferowane przez koncern produkty – mówiła Bożena Petykiewicz, prezes ICL.
Surowce do produkcji nawozów, takie jak: potas, brom i magnez są pozyskiwane z Morza Martwego. Firma podąża za globalnymi trendami, a substancje chemiczne są wykorzystywane m.in. w przemyśle spożywczym, farmaceutyce, budownictwie czy tkaninach (zmniejszona palność). msz