Klimatyczny Bilans Wodny jest wskaźnikiem umożliwiającym określenie stanu uwilgotnienia środowiska, czyli ocenę aktualnych zasobów wodnych. KBW w analizowanym okresie był dodatni na terenie całego kraju, co dla miesięcy zimowych nie jest niczym szczególnym. Najwyższe wartości uzyskano w północnej części kraju 90,1-100 mm, a najniższe na południu i w Górach Świętokrzyskich, gdzie wyniosły 20-30 mm.
W celu uwiarygodnienia przedstawionych wyników przyrównano je do sytuacji z analogicznego okresu poprzedniego sezonu. Jako 100% przyjęto wartość wskaźnika w ubiegłym roku. Na Nizinie Śląskiej KBW kształtował się na poziomie 90,1-100% w stosunku do zeszłorocznej sytuacji, natomiast w południowej części Mazowsza, w Beskidzie Śląskim oraz na Nizinie Szczecińskiej wartości KBW stanowiły jedynie 30 do 40% wartości ubiegłorocznych.
Z danych wynika, że zróżnicowanie opadów w kraju było spore, zależne od regionu. Niezadowalająca sytuacja w niektórych częściach kraju, może ujemnie wpłynąć na wzrost i plonowanie roślin w nadchodzącym sezonie. Miejmy nadzieję, że opady, które występują obecnie poprawią sytuację wodną w całej Polsce, a szczególnie w południowej części Mazowsza, w Beskidzie Śląskim oraz na Nizinie Szczecińskiej.
mk
Źródło: iung.pl