Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował, że przesuwa termin opublikowania działań, jakie KE podejmie w związku z wysokimi cenami nawozów na rynkach europejskich.
Tym samym decyzja o dopłatach do nawozów dla polskich rolników też zostaje przesunięta. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie poznaliśmy jej 2 marca.
Wojciechowski: przesuwam publikację komunikatu KE w sprawie cen energii i żywności
Wtedy też przedstawi listę działań, jakie zostaną podjęte w reakcji na kryzys podaży i cen nawozów na rynkach europejskich.
- Ze względu na dramatyczny kontekst geopolityczny komunikat Komisji Europejskiej w sprawie cen energii i żywności wymaga dostosowania do nowej sytuacji i zostanie przesunięty o tydzień. Zostaną w nim zawarte wskazówki dla państw członkowskich, jakie narzędzia będą dostępne w celu rozwiązania tych problemów – wyjaśnił komisarz na Twitterze.
- Jeśli więc chcemy zabezpieczyć przyszłość naszego społeczeństwa, naszej gospodarki i naszej demokracji, musimy zabezpieczyć przyszłość naszych rolników i naszego systemu żywnościowego – dodał w kolejnym wpisie na Twitterze.
Due to the dramatic geopolitical context, the EC’s communication on energy prices and food prices needs to be adapted accordingly to the new situation and will be postponed by a week. It will provide guidance to Member States on what tools are available to address these issues./1 pic.twitter.com/JHuGOlRmSN
— Janusz Wojciechowski (@jwojc) March 1, 2022
Polska apeluje o dopłaty do nawozów
- Apeluję, dajcie zgodę nam na to, żebyśmy mogli pomagać polskim rolnikom - podkreślił Mateusz Morawiecki. - Chciałbym wprowadzić możliwość dopłat do nawozów, które są tak bardzo potrzebne.
10 lutego komisarz Wojciechowski podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa, poinformował, że decyzję KE o dopłatach do nawozów poznamy 2 marca.
- Drugiego marca Komisja Europejska przedstawi zestaw działań, jakie mogą zostać podjęte w sytuacji wysoki cen nawozów – zapowiedział wówczas Wojciechowski.
Jeśli KE da Polsce zielone światło, dopłata do hektara wyniesie do 500 zł/t. To o połowę mniej niż domagały się organizacje rolnicze. Rząd na ten cel ma zarezerwowane 3-4 mld złotych. No ale decyzję poznamy 8 marca.
Pilne posiedzenie ministrów rolnictwa UE w sprawie wpływu wojny na rolnictwo
Warto też przypomnieć, że na 2 marca w trybie pilnym zwołano nadzwyczajne posiedzenie ministrów rolnictwa UE w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego w związku z wojną na Ukrainie
???? Extraordinary informal #AGRIFISH meeting this Wednesday afternoon to discuss the situation of agricultural markets following the Russian aggression against #Ukraine. https://t.co/NrX4iZWCB4
— Janusz Wojciechowski (@jwojc) February 28, 2022
fot. envatoelements