Komisja Europejska zaproponowała dodatkowe środki nadzwyczajne w celu dalszego wspierania rynków rolnych i spożywczych najbardziej dotkniętych wskutek pandemii koronawirusa.
Przedstawiony pakiet obejmuje środki dotyczące dopłat do prywatnego przechowywania w sektorach mleczarskim i mięsnym, zatwierdzanie środków rynkowych w zakresie samoorganizacji przez podmioty gospodarcze w sektorach dotkniętych trudnościami oraz elastyczność w zakresie owoców i warzyw, wina i niektórych innych programów wspierania rynku.
Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział: - Konsekwencje kryzysu związanego z koronawirusem są coraz bardziej odczuwalne w sektorze rolno-spożywczym, dlatego postanowiliśmy podjąć szybkie działania, w uzupełnieniu środków już podjętych od wybuchu kryzysu. W obecnej sytuacji rynkowej, proponowane środki mają na celu przesłanie sygnału służącego stabilizacji rynków i uważa się je za najbardziej odpowiednie do zapewnienia stabilności przyszłych cen i produkcji, a tym samym stabilnych dostaw żywności i bezpieczeństwa żywnościowego. Dziś ogłaszamy nowy i wyjątkowy pakiet środków, których celem jest wsparcie najbardziej dotkniętych sektorów przemysłu rolno-spożywczego i które są odpowiedzią na już zaobserwowane zaburzenia oraz przyszłe zagrożenia. Jestem przekonany, że środki te złagodzą sytuację na rynku i szybko przyniosą konkretne rezultaty.
Środki wyjątkowe, ogłoszone w ramach kolejnej reakcji na kryzys wywołamy przez koronawirusa dla branży owocowo-warzywnej obejmują:
- Elastyczność w odniesieniu do programów wspierania rynku: Komisja wprowadzi elastyczność we wdrażaniu programów wspierania rynku wina, owoców i warzyw, oliwy z oliwek, pszczelarstwa oraz unijnego programu dla szkół (mleko, owoce i warzywa). Umożliwi to zmianę ukierunkowania priorytetów finansowania na działania w zakresie zarządzania kryzysowego we wszystkich sektorach.
- Wyjątkowe odstępstwo od reguł konkurencji UE: W odniesieniu do sektorów mleka, kwiatów i ziemniaków, Komisja zatwierdzi odstępstwo od niektórych przepisów dotyczących konkurencji na mocy art. 222 rozporządzenia w sprawie wspólnej organizacji rynków, które umożliwią operatorom przyjmowanie środków rynkowych w zakresie samoorganizacji. Konkretnie rzecz ujmując, sektory te będą mogły wspólnie podejmować środki mające na celu stabilizację rynku. Na przykład sektor mleka będzie mógł wspólnie planować produkcję mleka, a sektor kwiatów i ziemniaków będzie mógł wycofać produkty z rynku. Dozwolone będzie również przechowywanie przez podmioty prywatne. Takie porozumienia i decyzje będą obowiązywać przez okres maksymalnie sześciu miesięcy. Wahania cen konsumpcyjnych będą ściśle monitorowane, aby uniknąć negatywnych skutków.
Celem Komisji jest przyjęcie tych środków do końca kwietnia.
ksz