Uczestnicy spotkania uznali za konieczne, aby podjąć działania w następujących obszarach:
- Wzmóc działania kontrolne służb nadzoru do kontroli jakości sprowadzanych owoców spoza Unii Europejskiej oraz monitorowania ich ilości.
- Rząd i Parlamentarzyści niezwłocznie podejmą prace nad doprecyzowaniem Ustawy o wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi . Powszechnie stosowana jest zasada umowy jednodniowej, co naszym zdaniem jest niezgodne z zapisami Ustawy. Domagamy się zmiany zapisu i wprowadzenie terminu zawierania Umów do końca marca danego roku co będzie odpowiadać wymogom umowy sezonowej.
- Zatrudnienie w rolnictwie – konieczność uproszczenia procedury.
- Pilne podjęcie prac legislacyjnych nad wprowadzeniem mechanizmu rezygnacji z upraw w danych gatunkach (mechanizmy takie istnieją w krajach zachodnich Unii Europejskiej).
- Faktury dotyczące obrotu owocami powinny zawierać adnotację dotyczącą kraju pochodzenia.
- Wprowadzenie ceł i ceny wejścia na owoce sprowadzane na rynek Polski spoza Unii Europejskiej.
Ponadto protestujący uznali, że ceny oferowane na rynku nadal są nie do przyjęcia. Zdecydowana większość zebranych plantatorów uważa, że zbiór owoców ww. gatunków w tej cenie powinien być wstrzymany, bądź ograniczony. Jednocześnie uczestnicy spotkania zgodzili się, że konieczne jest, by Rząd (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi) podjął niezwłoczne działania w celu złagodzenia skutków zaistniałej sytuacji.
Termin następnego spotkania w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawicieli protestujących producentów owoców jagodowych wyznaczono na 20 czerwca 2018 o godzinie 14:00.
am
Źródło: Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej