Yuriy Melnychuk zajmuje się uprawą sześciu gatunków warzyw, w tym cebuli. Opowiedział o problemach, z jakimi borykają się producenci tego gatunku na Ukrainie, w Rosji, Uzbekistanie, Kazachstanie, Białorusi, Gruzji, Azerbejdżanie i Armenii. Nie da się ukryć, że wszędzie przewijał się temat braku wody, niestabilnej sytuacji politycznej i wciąż dużej produkcji odmian populacyjnych.
Marek Zieliński (Syngenta) przedstawił nowości Syngenty – m. in. odmianę Darko (dostępną w sprzedaży) – cebulę czerwoną w typie hiszpańskim, która świetnie się sprawdza podczas długiego przechowywania i ma małe wymagania wodne oraz Nation (której nasiona prawie w 100% wykupiła firma DNK Radosław Koberski). Nie zabrakło również słów o trzech muszkieterach, czyli odmianach Vision, Medallion i Progression.
Szymon Cieśliński (Bioagris) mówił o wpływie Polyversum WP i Protectora na uprawy cebuli, Anna Krzyżanowska z firmy Geocover przedstawiał ofertę agrowłóknin, agrotkanin, płacht na stogi oraz okryć na pryzmy buraków i ziemniaków. Następnie Monika Lewandowska z Moniką Bielską z Banku SGB oddział w Toruniu, przybliżyły ofertę kredytów, leasingów i ubezpieczeń dla rolników.
Sławomir Sositko z firmy Milex opowiedział o firmie i jej asortymencie oraz zmieniających się trendach dotyczących nawadniania w produkcji roślinnej. O niuansach nawożenia cebuli mówił Wojciech Kopeć, który przedstawił także bardzo szczegółową kalkulację kosztów uprawy tego gatunku. Ofertę Grupy Producentów Rozsad Krasoń zaprezentował Krzysztof Kucharski.
mc