W spotkaniu udział wzięli eksperci, plantatorzy truskawki, którzy współpracują w ramach kampanii Czas na polskie superowoce. Jej celem jest budowa nawyku codziennego spożywania polskich owoców jagodowych (truskawek, malin, borówek, czarnej porzeczki, mini-kiwi, jagody kamczackiej, aronii). Konferencja została zorganizowana w Głównym Inspektoracie Sanitarnym przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. – Nasze, rodzime truskawki są bezpieczne, mam zaufanie do polskich producentów. Cieszmy się więc truskawkami właśnie w okresie ich zbiorów – kontynuował dr Pinkas. Korzyści wynikające z konsumpcji truskawek są nieocenione, dlatego też ich spożycie zalecane jest w profilaktyce i w leczeniu wielu chorób.
Truskawki na spotkanie dostarczył Konrad Kozakiewicz z gospodarstwa Kozacka Truskawka. Można było spróbować takich odmian jak: ‘Allegro’, ‘Asia’, ‘Cory’, ‘Flair’, ‘Maling Centenary’, ‘Magnum’, ‘Romina’, ‘Rumba’. To odmiany deserowe o wczesnym lub średniowczesnym terminie dojrzewania, uprawiane w powiecie płońskim, a więc w największym polskim zagłębiu produkcji truskawek.
Skosztować można było także nową odmianę ‘Grandarosa’, wyhodowaną w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach. – Jest to odmiana średnio wczesna, o wysokiej plenności – mówiła jej współtwórczyni, dr Agnieszka Masny. Owoce są bardzo duże, stożkowate, pomarańczowoczerwone, równomiernie wybarwione, o bardzo silnym połysku, wyjątkowo jędrne i wytrzymałe na odgniecenia. Są aromatyczne i bardzo smaczne. Mają wysoką zawartość cukrów rozpuszczalnych i witaminy C. Według opinii plantatorów truskawki te doskonale znoszą transport na znaczne odległości. Odmiana nadaje się do uprawy wielkotowarowej w gruncie, pod niskimi i wysokimi osłonami. Badania potwierdzają jej przydatność do uprawy bezglebowej na rynnach.
Maciej Kania
Źródło: Marta Szyperek - relacja ze spotkania