Już od 18 marca można podziwiać wystawę maszyn rolniczych, pochodzących aż od 27 producentów. Krajowi i zagraniczni liderzy w branży prezentują sprzęt.
- Rolnicy chętnie przyjeżdżają na targi Agrotech, ponieważ to wydarzenie kompleksowe. Patrzymy na pracę rolników w sposób holistyczny, proponując rozwiązania zarówno dla małych, jak i dużych gospodarstw – podkreśla dr Andrzej Mochoń, Prezes Zarządu Targów Kielce.
Rolnictwo w nowoczesnym wydaniu
Niewątpliwie rolnictwo to jeden z najważniejszych sektorów gospodarki. Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie między innymi na żywność. Nie można zapomnieć o ekologicznych rozwiązaniach. Dlatego też cyfrowe i technologiczne nowości, które usprawniają pracę rolników, jednocześnie mają pozytywny wpływ na środowisko.
- Zautomatyzowane systemy sterowania, ukierunkowanie, nawożenie oparte na ścisłych danych, a także czujniki analizy gleby - to wszystko rozwija się na naszych oczach. Na targi Agrotech zapraszamy przedstawicieli firm, zajmujących się rolnictwem 4.0 – podkreśla Grzegorz Figarski.
Targi Agrotech to okazja, aby zapoznać się z nowościami na rynku maszyn. Nie brakuje tutaj sprzętu do pielęgnacji czy ochrony roślin. Rolnicy, sadownicy i producenci warzyw i owoców mają tutaj bardzo dobrą okazję, aby zapoznać się z nowymi maszynami do siewu, sadzenia czy zbioru.
Automatyczny rolnik na Agrotech 2022
Precyzyjne i automatyczne rozwiązania to coś, czego każdy gospodarz potrzebuje. Podczas Tragów Kielce firma Agrointell zaprezentuje Robotti 150D. Jest to wysokowydajny robot rolniczy, wyposażony w tradycyjny silnik diesla i hydrauliką, który może pracować przez wiele godzin. Jest to ukłon w stronę zrównoważonego rozwoju.
Zrównoważony rozwój z Robotti 150D
Robotti 150D zużywa znacznie mniej paliwa. Są to ilości od 3 do 6 litrów na godzinę, uzależnione jest to jedynie od warunków glebowych i zabiegu. Jego waga wynosi około 3000 kg, dzięki czemu znacznie minimalizuje ryzyko nadmiernego ugniatania gleby.
Robot do zbioru brokułów
Uprawa warzyw niewątpliwie jest pracochłonna, a dostępność siły roboczej z roku na rok maleje. Uprawa brokułów to w połowie czasu ich zbiór. RoboVeg Robotti wyszedł temu naprzeciw i łącząc wydajnego robota polowego firmy Agro Intelligence ApS z robotem do zbioru brokułów firmy RoboVet Ltd. Łączna moc dwóch silników to 104 kW, a mechanizm podnoszący ma udźwig to 750 kilogramów. Wyposażony jest dodatkowo w kamery 2D i czujniki 3D. Ramiona, które obracają się wokół osi, automatycznie zbierają brokuł.
Jedno ramię potrzebuje tylko 3 sekund, aby róże wyciąć i odłożyć. W ciągu godziny potrafi zebrać około 2400 róż, porównując to z wydajnością pracy ręcznej, osiąga się wynik 300 – 360 brokułów na godzinę. Niewątpliwie wpłynie to na wzrost wydajności i zmniejszenie kosztów.
Źródło: Targikielce/Agrotech
Fot: