Od kilku lat widać wyraźny trend ograniczający stosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Sieci handlowe wprowadzają dodatkowe standardy dzięki którym ograniczana jest liczba substancji, a co za tym idzie pozostałości wykrywanych w żywności.
Jest to trudne zadanie, szczególnie ze względu na nieprzewidywalność pogody. Ostatnie lata sprzyjały występowaniu szkodników i chorób. Ograniczenie środków ochrony roślin wymaga od plantatorów sięgania po biologiczne rozwiązania.
PRORADIX
W sezonie 2019 firma Intermag wprowadziła na rynek biofungicyd PRORADIX. Preparat ten oparty jest na bakteriach z rodzaju Pseudomonas. Bakterie charakteryzują się szybkim tempem namnażania, wysoką aktywnością metaboliczną, pośrednio i bezpośrednio wpływają na mikroorganizmy chorobotwórcze. Przeznaczony początkowo był do ochrony ziemniaka przed rizoktoniozą. W roku 2021, rejestracja została rozszerzona na uprawy małoobszarowe w szklarniach, dzięki czemu może być stosowany w przypadku:
- truskawki;
- buraka ćwikłowego, buraka liściowego;
- rzodkwi;
- chrzanu;
- pomidora;
- bakłażana;
- papryki;
- ogórka;
- cukinii;
- dyni zwyczajnej, dyni olbrzymiej, dyni makaronowej, dyni piżmowej;
- sałaty głowiastej, sałaty liściowej;
- cykorii korzeniowej, cykorii sałatowej;
- rukoli;
- endywii;
- roszponki warzywnej;
- gorczycy uprawiana na młode liście;
- portulaki warzywnej,;
- szpinaku (w tym uprawianego na młode liście);
- kapusty głowiastej białej, kapusty głowiastej czerwonej, kapusty włoskiej, kapusty brukselskiej;
oraz kalafiora, brokuła, kalarepy, jarmużu, brukwi, rzepy, gorczycy, pietruszka, szczypiorku, czosnku, szalotki, rzeżuchy ogrodowej, kopru włoskiego, kopru ogrodowego, selera listkowego, szczawiu oraz w roślinach ozdobnych doniczkowych i roślinach ozdobnych uprawianych na kwiat cięty.
fot: envatoelements