Przepisy unijne mówią, że ta forma płatności może być stosowana w sektorach o szczególnym znaczeniu, które znajdują się w trudnej sytuacji. Pomoc jest udzielana jedynie w zakresie niezbędnym do utrzymania produkcji na poziomie z lat 2009-2013. Celem płatności nie jest stymulowanie zwiększania produkcji w danym sektorze.
Komisja Europejska zgłosiła zastrzeżenia do części stosowanych w Polsce w latach 2015-2016 płatności związanych z produkcją. W związku z tym, 1 sierpnia dokonało zmian w systemie płatności na lata 2017-2020.
W przypadku owoców miękkich ze wsparcia wyłączono uprawę malin. Powodem tej zmiany jest istotna poprawa zarówno opłacalności produkcji malin w ostatnich latach jak i umocnienie pozycji polskich producentów na rynku międzynarodowym – kontynuacja wsparcia w tym sektorze nie ma uzasadnienia w świetle przepisów UE.
Jeżeli chodzi o sektor pomidorów, to zmniejszono kopertę finansową o około 1/3 z uwagi na wzrost produkcji w 2014 i 2015 r., oraz utrzymanie wymogu umowy na dostawę do podmiotów przetwórczych.
Źródło: minrol.gov.pl