Odmiany amatorskie to odmiany roślin warzywnych wyprowadzone i odkryte z przeznaczeniem do uprawy w szczególnych warunkach klimatycznych, glebowych i agrotechnicznych. Nie mają one znaczenia dla towarowej produkcji warzyw, ale mają szczególne znaczenie dla zachowania bioróżnorodności.
Odmiana taka wpisana jest do krajowego rejestru, gdy spełnia warunki:
- nie ma znaczenia dla towarowej produkcji warzyw;
- odmiana jest odrębna, wyrównana i trwała;
- zachowujący odmianę nadał odmianie nazwę zgodnie z wymaganiami, przy czym odmianie tej można nadać więcej niż jedną nazwę, jeżeli nazwy te są od dawna znane;
- nie jest wpisana do krajowego rejestru albo wspólnotowego katalogu jako odmiana inna niż odmiana amatorska;
- nie została zgłoszona w celu przyznania wyłącznego prawa do odmiany albo nie jest chroniona wyłącznym prawem do odmiany, albo nie została zgłoszona do ochrony, albo nie jest chroniona przez Wspólnotowy Urząd Odmian Roślin (CPVO).
Minister właściwy do spraw rolnictwa, wydaje decyzje w sprawie uznania odmiany za niemającą znaczenia dla towarowej produkcji warzyw, na wniosek zachowującego tę odmianę.
W przypadku odmian amatorskich nie pobiera się opłat za:
- złożenie wniosku o wpis odmiany do krajowego rejestru;
- badania OWT lub WGO;
- wpis do krajowego rejestru i pozostawanie odmiany w krajowym rejestrze (utrzymanie odmiany) oraz złożenie wniosku o przedłużenie okresu wpisu a także za utrzymanie odmiany w krajowym rejestrze;
- złożenie wniosku o wpisanie w krajowym rejestrze kolejnego zachowującego odmian.
Zachowujący odmianę dokonuje samodzielnie oceny polowej i oceny laboratoryjnej materiału siewnego odmian amatorskich własnych odmian. Jeżeli materiał siewny będzie przeznaczony do obrotu dla profesjonalnego podmiotu, czyli takiego który przeznacza zakupiony materiał i wytworzone przez niego produkty na cele zarobkowe należy wówczas dokonać wpisu do odpowiedniej ewidencji prowadzonej przez właściwego miejscowo Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Materiał siewny odmian amatorskich wprowadzany jest do obrotu w małych opakowaniach zaopatrzonych w etykietę prowadzącego obrót.
Obrót materiałem siewnym odmian amatorskich jest możliwy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej pod warunkiem zgodności z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.
opr. Bernat Patrycja