Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku wspólnie z funkcjonariuszami Policji ujawnili nielegalne składowanie środków ochrony roślin na terenie województwa podlaskiego. W wyniku podjętych działań zabezpieczono ponad 115 kilogramów oraz litrów środków ochrony roślin niedopuszczonych do obrotu i stosowania na terenie Polski.
Wśród zakwestionowanych preparatów znajdowały się:
- środki z obcojęzycznymi etykietami;
- produkty z podrobionymi etykietami w języku polskim;
- oraz substancje w opakowaniach bez załączonej etykiety.
Znaczna część substancji czynnych w ujawnionych środkach została już wycofana ze stosowania na terenie Unii Europejskiej. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku z udziałem Policji prowadzi w sprawie dalsze czynności wyjaśniające.
fot. PIORIN
Nie kupować fałszywek!
Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przestrzega przed zakupem nielegalnych środków ochrony roślin oraz przypomina, że do ochrony upraw mogą być wykorzystywane wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Środki ochrony roślin należy nabywać jedynie w punktach sprzedaży uprawnionych do prowadzenia w nich tego rodzaju regulowanej działalności, będących pod nadzorem PIORIN. Preparaty do ochrony roślin znajdujące się w sprzedaży powinny być w oryginalnych, szczelnie zamkniętych opakowaniach. Etykieta znajdująca się na opakowaniu środków musi być sporządzona w języku polskim i powinna zawierać informacje określone przez ministra rolnictwa w zezwoleniu na wprowadzanie środka ochrony roślin do obrotu lub pozwoleniu na handel równoległy.
Czym grozi stosowanie fałszywek?
PIORIN ostrzega, że stosowanie nielegalnych środków ochrony roślin, może powodować wiele problemów związanych z zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi oraz środowiska, takich jak:
- toksyczne pozostałości pestycydów w żywności;
- narażenia użytkownika podczas stosowania tych środków;
- zniszczenie upraw lub też niewystarczającą skuteczność produktu prowadzącą do zmniejszenia ilości lub jakości plonu, co w efekcie może obniżyć dochody rolnika.
Jednocześnie stosowanie w gospodarstwie podrobionych lub nielegalnych środków ochrony roślin obwarowane jest licznymi sankcjami administracyjnymi oraz karnymi.
ŚOR tylko z pewnego źródła
Z danych Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa wynika, że w 2021 r. kontrolą laboratoryjną objęto 311 próbek środków ochrony roślin, w tym 268 próbek podstawowych oraz 43 próbki interwencyjne. W kontroli podstawowej wszystkie próbki były zgodne, w kontroli interwencyjnej - w 25 stwierdzono nieprawidłowości. Dotyczyły one głównie nielegalnych środków ochrony roślin oferowanych w sprzedaży obnośnej na targowiskach.
wk
fot. PIORIN