– Chcemy połączyć w jedno ciało firmy z branży, by mówić wspólnym językiem. W grupie inicjatywnej pomysłodawców Izby są takie podmioty jak: Bio Food, Bio Planet, Bioveri, Eko-Wital, MyEcolife, Organic Farma Zdrowia, Poloniak, Smak Natury, Symbio, ZwalczNude. Nasze główne cele to: promowanie żywności ekologicznej i zdrowego odżywiania się, ciągłe rozprzestrzenianie wiedzy o certyfikowanej żywności ekologicznej, jak ją odróżnić, jak jest produkowana oraz w jaki sposób jest certyfikowana i kontrolowana, występowanie w imieniu branży żywności ekologicznej w dyskusjach z ośrodkami rządowymi – w szczególności w sprawie projektów i interpretacji przepisów dotyczących żywności ekologicznej oraz promocja samych członków Izby – deklaruje Krystyna Radkowska p.o. Prezesa PIŻE w wywiadzie dla Biokuriera.
Pierwsze spotkanie i uruchomienie Izby planowane jest na 21 czerwca 2016, ale aby to zrobić potrzebnych jest 100 podmiotów. Do Izby przystąpić mogą:
- Jednostki certyfikujące (warunkiem przyjęcia powinno być deklarowane co najmniej 51% przychodów z certyfikatów ekologicznych.
- Rolnicy ekologiczni. Powinniśmy przyjmować wyłącznie rolników mających gospodarstwa w 100% ekologiczne (dopuszczalne jest posiadanie części gospodarstwa w okresie konwersji).
- Przetwórcy i konfekcjonerzy żywności ekologicznej (warunkiem przyjęcia powinno być deklarowane co najmniej 51% przychodów wartościowo z żywności ekologicznej za ubiegły rok kalendarzowy),
- Dystrybutorzy żywności ekologicznej (warunkiem przyjęcia powinno być deklarowane co najmniej 51% przychodów wartościowo z żywności ekologicznej za ubiegły rok kalendarzowy).
- Sklepy Ekologiczne (warunkiem przyjęcia powinno być deklarowane co najmniej 51% przychodów wartościowo z żywności ekologicznej za ubiegły rok kalendarzowy).
Źródło: ekoarka.com.pl