Ustawa dotycząca funduszu promocji produktów rolno-spożywczych wprowadza zmiany będące realizacją postulatów producentów rolnych przede wszystkim w zakresie zasad wydatkowania środków pochodzących z funduszy promocji produktów rolno-spożywczych oraz składu komisji kierujących funduszami.
Po pierwsze, zmiana zasad wydatkowania środków pochodzących z funduszy promocji w ustawie zmierza do umożliwienia w większym stopniu wsparcia tych podmiotów, od których pochodzą wpłaty na fundusze promocji. Ustawodawca rozszerzył katalog działań, na które mogą być przeznaczane środki funduszy, o programy oraz działania promocyjne i informacyjne kwalifikujące się do wsparcia ze środków Unii Europejskiej, dotyczące produktów rolno-spożywczych. Programy oraz działania, finansowane lub współfinansowane ze środków finansowych funduszy promocji dotyczyć będą mogły produktu rolno-spożywczego.
Ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich ma na celu usprawnienie systemu ubezpieczeń w rolnictwie przez zapewnienie producentom rolnym szerszej dostępności do ubezpieczeń upraw rolnych z dopłatami z budżetu państwa do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych, wprowadzając podwyższone staw
ki taryfowe, do których będą stosowane dopłaty z budżetu państwa. Zmiana ustawy zapewni i upowszechni sprzedaż umów ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich zawierających pakiety rodzajów ryzyka.
Zgodnie z projektem ustawy dopłaty do składek ubezpieczenia upraw rolnych będą stosowane w przypadku zawarcia przez producenta rolnego umowy ubezpieczenia zawierającej pakiet rodzajów ryzyka, w przypadku określenia przez zakłady ubezpieczeń stawki taryfowej nieprzekraczającej 9% sumy ubezpieczenia. W przypadku upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i VI stawka taryfowa będzie mogła zostać określona w wyższej wysokości, tj. odpowiednio 12% i 15% sumy ubezpieczenia tych upraw.
źródło: www.prezydent.pl
macka
StoryEditor
Prezydent podpisał dwie ważne ustawy
W dniu 21 grudnia 2016 roku Prezydent podpisał łącznie 10 aktów prawnych. Wśród nich ustawę z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych oraz ustawę o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich