Oznacza to, że rolnicy, którzy zgodnie z przepisami określającymi zasady zwalczania bakterii kwarantannowych dla ziemniaka zutylizowali bulwy ziemniaków porażonych m.in. bakteriami Clavibacter sepedonicus oraz Ralstonia solanacearum, a nie otrzymali wypłaty rekompensat z tego tytułu w 2021 roku, te pieniądze jednak otrzymają.
Samorząd rolniczy jest zadowolony z takiego obrotu sprawy, tym bardziej, że chodzi o decyzje odmowne na łączną kwotę 7 255 587,80 zł.
Sprawa była o tyle trudna, że rolnicy Ci spełniali wymagania formalne oraz merytoryczne tego wniosku, a więc zutylizowali porażone ziemniaki, a nie otrzymali rekompensaty za to. Winne było wyczerpanie się pieniędzy przeznaczonych na ten cel w budżecie przewidzianym na 2021 rok.
Co wpłynęło na pozytywne uzasadnienie projektu rekompensat za ziemniaki zutylizowane w 2021 roku?
Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa na podstawie przepisów epizodycznych będzie mógł w tym roku zmienić z urzędu decyzje o odmowie udzielenia dotacji, które zostały wydane w 2021 r. w związku z wyczerpaniem środków finansowych przeznaczonych na ten cel w budżecie w 2021 roku. Co oznacza, że pomoc ta trafi do rolników z budżetu przeznaczonego na 2022 rok.
Zapisy te znajdują się w projekcie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa.
Znasz nowe przepisy ws. zwalczania kwarantannowych agrofagów ziemniaka?
Źródło: Natalia Marciniak-Musiał (tpr)
fot:pixabay