Ministerstwo Finansów udzieliło odpowiedzi na pismo wystosowane przez Krajową Radę Izb Rolniczych. Owoce i warzywa wycofywane z rynku w celu bezpłatnej dystrybucji zostaną obciążone 5% podatkiem. Resort powołuje się na zapisy z ustawy o podatku od towarów i usług mówiące, że opodatkowaniu podlegają m.in.: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Rekompensatę, którą rolnicy otrzymują za bezpłatnie odstawione płody, ministerstwo uważa jako formę wynagrodzenia podlegającą opodatkowaniu.
Ministerstwo uzasadnia, że rekompensata dotyczy konkretnej kwoty za kilogram przekazywanych warzyw bądź owoców, dlatego traktuje ją jako wynagrodzenie. Inaczej w przypadku, gdy udzielana pomoc miałaby charakter dopłat ogólnych, wtedy byłaby zwolniona z podatku.
Do opodatkowania wycofywanych towarów zobowiązani są producenci rolni będący czynnymi podatnikami VAT. Zapłacą oni 5% podatek od towarów i usług, który zgodnie z ustawą o VAT, obowiązuje dla konkretnych grup produktów rolnych. Rolnicy ryczałtowi, którzy przekazują swoje owoce i warzywa w zamian za rekompensatę, nie muszą odprowadzać wyżej wspomnianego podatku.
Jeśli producenci otrzymują unijną pomoc finansową w ramach operacji wycofywania płodów, ale na inne cele (np. zniszczenie bądź niezbieranie plonów), wtedy ich działania nie podlegają opodatkowaniu, ponieważ nie realizują w tym momencie odpłatnej dostawy i odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT.
mk
źródło: krir.pl