Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” powstało w 2014 r. Jest niekomercyjną inicjatywą grupy osób i firm reprezentujących różne branże łańcucha wartości produkcji żywności, zainteresowanych rozwojem rolnictwa zrównoważonego w Polsce. Stowarzyszenie założyły 4 firmy: Farm Frites Poland, Grupa Żywiec, Bayer i Procam. Obecnie jest ich 15.
– Chcemy być źródłem wiedzy o rolnictwie zrównoważonym – mówił Jarosław Wańkowicz, prezes Stowarzyszenia. – I chcemy tę wiedzę wdrożyć w praktykę. Naszą misją jest wspieranie rozwoju rolnictwa zrównoważonego w obszarach wiejskich. Pracujemy z rolnikami, organizujemy szkolenia teoretyczne (uczymy jak negocjować, rozmawiać, zarządzać), a także na polu. Chcemy przez to podnieść standard produkcji rolnej, rozwijać kompetencje rolników.
Stowarzyszenie współpracuje z gospodarstwami rolnymi, które zdecydowały o rozwijaniu zrównoważonej produkcji rolnej. Jest to wybór, ale i obowiązek rolników wynikający m.in. z wymagań prawnych obowiązujących w UE, ale również standardów produkcji wymaganych przez firmy przetwórstwa rolno-spożywczego.
Wprowadzenie rolnictwa zrównoważonego w gospodarstwie rolnym wiąże się ze zmianą dotychczasowego sposobu produkcji. Stowarzyszenie „ASAP” przekonuje, że tych zmian nie należy się bać. – Rolnictwo zrównoważone jest możliwe w każdym gospodarstwie – mówił Jerzy Próchnicki. – Stowarzyszenie pomaga rolnikom w identyfikacji potrzeb rozwojowych, realizacji szkoleń i audytów dopasowanych do indywidualnych potrzeb.
Chcąc sprostać globalnym wyzwaniom takim jak – wzrost populacji ludzi o 9,7 mld do 2050 r., wzrost globalnej produkcji żywności o 60%, zmiany klimatyczne, malejące zasoby surowców naturalnych – konieczne jest wprowadzenie zmian jakie proponuje rolnictwo zrównoważone.
Czym jest rolnictwo zrównoważone?
To sposób produkcji, w którym zawarte są: zagwarantowanie godziwego wynagrodzenia dla rolnika, dbałość o stan środowiska naturalnego, rozwijanie i realizacja potrzeb społecznych. Dzięki takiemu podejściu zyskują nie tylko rolnicy ale całe społeczeństwo, czerpiąc z darów środowiska naturalnego, które nie jest wyeksploatowane i zanieczyszczone do granic możliwości.
Zasady
O podstawowych zasadach rolnictwa zrównoważonego mówił dr Jerzy Próchnicki. – Pierwszą z nich jest dbałość o glebę, główny środek produkcji, poprzez zapobieganie erozji, regularne analizy gleby, poprawę jej produktywności – wyjaśniał. Kolejne to: stosowanie nawożenia, zgodnie z opracowanym dla danego gospodarstwa planu nawozowego, przestrzeganie zasad integrowanej produkcji rolnej. Do zasad należy także wspieranie lokalnych inicjatyw społecznych, rozwijanie kompetencji, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi oraz dbałość o rachunek finansowy gospodarstwa.
Jaki są korzyści?
Korzyści ze stosowania zasad rolnictwa zrównoważonego płyną dla środowiska, społeczeństwa i rolnika. – Poprawia się stan powietrza, gleby, wód gruntowych, mniejsza jest emisja gazów cieplarnianych i zużycie energii ze źródeł nieodnawialnych – mówił Jerzy Próchnicki. – Zwiększa się atrakcyjność obszarów rolnictwa zrównoważonego oraz bezpieczeństwo żywności. Producent poprzez prowadzenie upraw zgodnie z zasadami rolnictwa zrównoważonego poprawia stan gleby. Spełnia oczekiwania odbiorców i konsumentów. Zyskuje nowe rynki zbytu przez co też poprawia rentowność gospodarstwa. red. ms
Na zdjęciu: Od lewej: Jarosław Wańkowicz (ASAP), Jerzy Próchnicki (Bayer), Adam Ścibor - Grupa Producentów Rolnych Natura, Agata Kwaśniewska-Rapta i Piotr Rapta - właściciele gospodarstwa pilotażowego.