Europosłowie poznali argumenty przemawiające za tym, aby całkowicie wycofać glifosat z użycia, ponieważ, zdaniem autorów inicjatywy, jest szkodliwy dla ludzkiego organizmu: zaburza działanie układu hormonalnego oraz powoduje nowotwory. Ponadto przedstawiciele projektu obywatelskiego domagają się również wprowadzenia reformy procedury zatwierdzania pestycydów. Ich inicjatywa została poparta ponad 1 milionem podpisów.
Jak dotąd przedstawiciele państw członkowskich nie doszli do porozumienia ws. przedłużenia bądź nie licencji na stosowanie glifosatu.
KE jest za odnowieniem zezwolenia na okres 5 lat (do grudnia 2022 r.), jednakże w czasie ostatniego głosowania za propozycją KE zabrakło kwalifikowanej większości głosów za jedną z dwóch opcji. Głosu nie oddały: Polska, Bułgaria, Rumunia, Portugalia oraz Niemcy.
Czy 27 listopada los glifosatu przesądzi się? Dowiemy się wkrótce.
kk
StoryEditor
Rolnicy czekają na decyzję ws. stosowania glifosatu
W poniedziałek (20 listopada) w Parlamencie Europejskim została wysłuchana inicjatywa obywatelska „Zakaz glifosatu i ochrony ludzi i środowiska przed toksycznymi pestycydami”. Już niebawem, bo 27 listopada w Brukseli państwa członkowskie podejmą ostateczną decyzję ws. stosowania tej substancji.