Jak to możliwe? Nie chodzi tu o kolejny spis rolny – ten temat dla wszystkich rolników, którzy wzięli w nim udział jest zamknięty. Ale Główny Urząd Statystyczny przygotowuje się do przeprowadzenia kolejnego spisu, lecz na o wiele większą skalę. Mowa tu o Narodowym Spisie Powszechnym, który dotyczy wszystkich obywateli Polski, a więc także i rolników.
Kiedy rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny?
Narodowy Spis Powszechny ma się rozpocząć 1 kwietnia 2021 roku. Tym będzie obowiązywał samospis przez Internet. W szczególnych przypadkach będzie można to zrobić podczas rozmowy telefonicznej z rachmistrzem.
O co Polacy będą zapytani podczas spisu?
Ilu nas jest? Kim jesteśmy? Jak żyjemy? Na te pytania ma odpowiedzieć Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, czyli najważniejsze badanie statystyczne w kraju. W kwestionariuszu ankietowym trzeba będzie podać m.in. informacje o członkach rodziny i ich wykształceniu, wykonywanej pracy, wyznaniu, a także budynkach, w których mieszkamy. Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy.
Mieszkańcy dużych miast i małych wsi - wszyscy będą musieli policzyć się dla Polski.
- Szacujemy ludność Polski na około 38 milionów ludzi i proszę sobie wyobrazić, że my teraz te 38 milionów chcemy spisać. To olbrzymie przedsięwzięcie – mówił prezes GUS dr Dominik Rozkrut na antenie TVP Bydgoszcz.
Narodowy Spis Powszechny to obowiązek każdego mieszkańca i kolejny etap, tworzenia bazy danych o nas samych - po zakończonym w listopadzie Powszechnym Spisie Rolnym. Mimo wzięcia udziału w ubiegłorocznym badaniu wsi, rolnicy i tym razem będą musieli się spisać, bo pytania będą dotyczyć także innych sfer życia.
Bartłomiej Czekała
Źródło: GUS/TVP Bydgoszcz