To wynik raportu zrealizowanego w ramach programu „Grunt to bezpieczeństwo” firmy Bayer. Zaprezentowano go podczas konferencji 26 maja w Warszawie w hotelu InterContinental.
Diagnoza dotycząca praktyk odpowiedzialnego rolnictwa była celem drugiej edycji badania zrealizowanego na zlecenie Bayer przez instytut badawczy Kleffmann Group . Badania przeprowadzono w czwartym kwartale 2016 r. na grupie 400 rolników specjalizujących się w uprawach polowych i sadowniczych z całego kraju. Jako najbardziej opiniotwórcze źródła informacji nt. zrównoważonego rolnictwa badani wskazują szkolenia i prasę (powyżej 41%), internet oraz telewizję.
– 83 proc. rolników zna pojęcie zrównoważonego rolnictwa, utożsamiając je przede wszystkim z praktykami agrotechnicznymi i środowiskowymi (zmianowanie, racjonalne nawożenie, bezpieczna produkcja, ochrona środowiska), rzadziej odwołując się do wymiaru społecznego czy ekonomicznego – mówił dr Michał Gazdecki (Kleffmann Group). 22 proc. rolników utożsamia zrównoważone rolnictwo ze zmianowaniem. Przyznają, że jest ono jednym z najważniejszych czynników wpływających na plony w ich gospodarstwie.
Najbardziej powszechną praktyką w zakresie postępowania z resztkami pożniwnymi jest przeoranie na nawóz. W stosunku do poprzedniej edycji badania więcej rolników deklarowało stosowanie poplonów jako nawozów zielonych.
Z praktyk agrotechnicznych na plonowanie najbardziej wpływa nawożenie chemiczne (26% wskazań) i ochrona chemiczna (22%). Ewidencję zabiegów chemicznych 96% rolników prowadzi najczęściej zapisując je w zeszycie.
- W tegorocznej edycji badania „Grunt to bezpieczeństwo” widać wzrost świadomości rolników co do zasad właściwego postępowania ze środkami ochrony roślin – mówił dr Gazdecki. Właściciele upraw polowych przywiązują większą wagę do stosowania nowych środków, a sadownicy do ich rotacji i do substancji czynnych. Do środków ochrony osobistej, używanych na co dzień należą rękawice (86%), nakrycie głowy (69%), maska (66%), obuwie gumowe (60%), kombinezon ochronny (49%).
Powszechną praktyką (dla 89%) jest trzykrotne przepłukanie opakowania po środku ochrony roślin i przelanie zawartości do opryskiwacza. Zużyte opakowania są najczęściej zwracane w miejscu zakupu – średnio 80 proc. wskazań.
Podczas spotkania Iwona Krych-Stec z firmy Bayer poinformowała o narzędziach internetowych przeznaczonych dla rolników. W serwisie youtube uruchomiono nowy kanał z filmikami i poradami.
msz
StoryEditor
Rolnik docenia zrównoważone rolnictwo
62% rolników docenia zrównoważone rolnictwo, a połowa jest przekonana, że jego znaczenie będzie rosło. Najbardziej powszechną praktyką wśród plantatorów jest zmianowanie upraw.