StoryEditor

Rolniku, bądź widoczny na chodniku!

23.10.2017., 11:11h

Jesienna słota, mgła i szybszy zmierzch przyczyniają się do większej ilości wypadków drogowych. Piesi i rowerzyści są mniej widoczni, a więc bardziej zagrożeni na drodze niż w czasie słonecznej, letniej pory roku. Jesienią i zimą odnotowuje się więcej potrąceń i tragicznych w skutkach wypadków drogowych.

Szczególnie narażeni są przede wszystkim mieszkańcy wsi, którzy poruszają się po wąskich i nieoświetlonych drogach i szosach, które często nie posiadają chodników, a nawet pobocza.
Zdarza się też czasami, że zarówno piesi, jak i maszyny rolnicze nie mają oświetlenia. To generuje wiele niebezpiecznych sytuacji.

Wędrujący nocą ubrany na ciemno człowiek, nie dysponujący żadnym elementem odblaskowym, jest widziany przez kierowcę nadjeżdżającego samochodu dopiero z odległości ok 25 m. Poruszający się z prędkością 90 km/h samochód, w ciągu jednej sekundy pokonuje dystans 25 m. Szansa na ominięcie pieszego jest w tym momencie nikła, w przeciwieństwie do sytuacji, w której idący używa odblasków. Wówczas jest on widoczny z odległości 130-150 m, a więc kierujący pojazdem jest w stanie wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Te dodatkowe metry to dodatkowe sekundy, które komuś mogą oszczędzić zdrowie lub życie!

W celu ograniczenia liczby wypadków z udziałem pieszych uchwalono przepisy, które od 31 sierpnia 2014 roku nakładają na osoby znajdujące się po zmroku na drogach poza terenem zabudowanym obowiązek posiadania w widocznym miejscu elementów odblaskowych. Nocą nie muszą nosić odblasków osoby idące po chodniku lub drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, a także poruszający się w strefie zamieszkania.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest miejsce ich umieszczenia: tzw. odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieć pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Osoby nie przestrzegające tych przepisów mogą zostać ukarane mandatem. Brak odblasków u poszkodowanego może być również uznany za przyczynienie się do zaistnienia wypadku, stanowić powód niewypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela.

Nie tylko groźba kary, ale przede wszystkim troska o własne bezpieczeństwo i zdrowie powinna skłaniać do zakupu odblasków i ubrań z elementami odblaskowymi. Koszt ich zakupu to kilka złotych. Produkty te są dostępne w wielu sklepach. Mają ciekawe kolory, kształty i formy, co zachęca do zakupu i stosowania.

Nie bądźmy też obojętni na to co dzieje się wokół nas. Wielu tragediom można zapobiec, reagując odpowiednio wcześnie!

kk
na podstawie źródła: www.krus.gov.pl

22. listopad 2024 02:18