StoryEditor

Rozwój rolnictwa ekologicznego w Polsce

06.06.2018., 11:29h

Rozwój rolnictwa ekologicznego jest traktowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi priorytetowo. Sektor ten jest bardzo ważny zarówno ze względów gospodarczych, społecznych, jak i związanych z ochroną środowiska.

Wczoraj, 5 czerwca kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęło zaktualizowany Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2014–2020. Jego celem jest rozwój rolnictwa ekologicznego i rynku żywności ekologicznej w Polsce. Dokument wskazuje działania, jakie powinny być podejmowane i realizowane przez MRiRW oraz jednostki podległe lub nadzorowane dla osiągnięcia tych celów. Przyjęty dokument zakłada, że dla rozwoju rolnictwa ekologicznego konieczna jest realizacja działań w siedmiu obszarach, wskazanych jako cele szczegółowe. Są to:

 

1. Zwiększenie konkurencyjności rolnictwa ekologicznego oraz wzrost podaży żywności ekologicznej na rynku.

2. Rozwój przetwórstwa produktów ekologicznych.

3. Dywersyfikacja oraz wzmocnienie kanałów dystrybucji produktów ekologicznych.

4. Wzrost wiedzy konsumentów na temat rolnictwa ekologicznego i żywności ekologicznej.

5. Podniesienie poziomu współpracy pomiędzy podmiotami działającymi w sektorze rolnictwa ekologicznego.

6. Włączenie organów administracji rządowej i samorządowej w rozwój sektora rolnictwa ekologicznego.

7. Utrzymanie wysokiego poziomu systemu kontroli i certyfikacji produktów ekologicznych.

 

Plan ten został przygotowany we współpracy z Radą do spraw Rolnictwa Ekologicznego, która została powołana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w czerwcu 2016 r. i stanowi płaszczyznę dialogu pomiędzy ministrem, a organizacjami i instytucjami działającymi na rzecz rozwoju rolnictwa ekologicznego i rynku żywności ekologicznej. W jej skład wchodzą przedstawiciele podmiotów i instytucji działających w sektorze rolnictwa ekologicznego, w tym: organizacji oraz stowarzyszeń zrzeszających producentów ekologicznych, a także uczelni wyższych, instytutów, instytucji sprawujących nadzór nad produkcją ekologiczną oraz podmiotów doradczych. Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2014–2020 został ujęty jako jeden z projektów strategicznych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

 

 

am

Źródło: MRiRW

23. listopad 2024 17:09