– Dobra, długa, ponad trzygodzinna dyskusja o faktycznych problemach polskiego rolnictwa – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski po rozmowach z przedstawicielami Agro Unii.
Ze strony ministerstwa w spotkaniu uczestniczyli również: sekretarz stanu Tadeusz Romańczuk, główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk oraz dyrektorzy departamentów.
Szczegółowy były wyjaśniane poszczególne punkty, które zostały złożone przez protestujących.
– Nie zdążyliśmy szczegółowo poruszyć wszystkich zgłoszonych postulatów, ale umówiliśmy się na kolejne spotkanie, którego termin zostanie wspólnie ustalony w pierwszych dniach stycznia – poinformował szef resortu po spotkaniu.
Minister zwrócił również uwagę, że w jego ocenie niezbędna jest rolnikom także wiedza odnośnie relacji międzynarodowych, kontaktów z Komisją Europejską oraz procedur i przepisów unijnych, które obowiązują także w Polsce.
– Zależy mi na tym, aby tak zrestrukturyzować polskie rolnictwo, by rozwiązać problemy rolników-producentów zapewniając przewidywalność produkcji, która powinna przynosić rolnikom podstawowy dochód – powiedział minister.
– To z tego co wytwarzają, co lokują na dobrze zorganizowanym rynku powinni uzyskiwać swoje dochody – podkreślił szef resortu rolnictwa.
Minister zwrócił uwagę, że wieś to nie tylko miejsce produkcji rolnej, ale także miejsce spełniające szereg bardzo ważnych funkcji w zakresie ochrony klimatu, środowiska, w tym gleb i wody.
–Tam, gdzie rolnicy są dobrze zorganizowani gospodarczo łatwiej mogą przeciwdziałać np. nierównowadze w pozycji na rynku, fałszowaniu żywności, czy nadmiernemu importowi – zwrócił uwagę minister Ardanowski.
Szef resortu podkreślił znaczenie wprowadzonych nowych regulacji prawnych. Wdrożenie najlepszych obecnie w Europie przepisów dotyczących rolniczego handlu detalicznego, czy też przepisów związanych z prowadzeniem produkcji marginalnej, ograniczonej i lokalnej pozwala na rozwój oraz poprawę dochodów małych gospodarstw. Dla większych producentów rolnych wprowadzone zostały nowe regulacje dotyczące spółdzielni rolników.
macka
źródło: MRiRW