Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -35 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 14 mm w stosunku do poprzedniego okresu (1 IV-30 V).
Największy deficyt wody od -100 mm do -159 mm w prezentowanym sześciodekadowym okresie wystąpił w północnej części kraju. Przy czym na Nizinie Wielkopolskiej, Pojezierzu Wielkopolskim, Pobrzeżu Słowińskim, w północnej części Pojezierza Mazurskiego oraz na Nizinie Podlaskiej notowano niedobór wody od 120 do 159 mm. W południowej części kraju notowano wielkości KBW poniżej 100 mm, a na krańcach tego obszaru notowano nawet dodatnie wielkości KBW.
Susza rolnicza występuje na terenie województw:
- zachodniopomorskiego,
- pomorskiego,
- łódzkiego,
- podlaskiego,
- lubuskiego,
- warmińsko-mazurskiego,
- mazowieckiego,
- wielkopolskiego,
- kujawsko-pomorskiego
Susza notowana jest w uprawach:
- zbóż jarych,
- zbóż ozimych,
- truskawek,
- krzewów owocowych
Susza rolnicza wystąpiła w uprawach truskawek. Odnotowano ją w tych uprawach w 105 gminach Polski (4,24% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zwiększenie liczby gmin z wystąpieniem suszy o 85. Odnotowano ją w 6 województwach (łódzkiego, podlaskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego) na powierzchni 0,78% gruntów ornych.
W tym okresie suszę rolniczą odnotowano również w uprawach krzewów owocowych. Wystąpiła w 48 gminach Polski (1,94% gmin kraju). Odnotowano ją w 4 województwach (łódzkim, podlaskim, pomorskim, mazowieckim) na powierzchni 0,39% gruntów ornych.
IUNG stwierdza, że na dużym obszarze środkowej i północnej Polski wzrost niedoborów wody dla roślin uprawnych wynoszący od -100 do -159 mm. Na terenach objętych największym deficytem wody, powodującym obniżenie plonów przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych wystąpiły straty tej wielkości w uprawach zbóż jarych i ozimych oraz truskawek. W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zwiększenie zagrożenia suszą o uprawy krzewów owocowych. Stwierdzono również, że nastąpił wzrost liczby województw objętych suszą, w poprzednim raporcie notowano ich 8 a w obecnym liczba ta wzrosła do 9. Natomiast na południu kraju zasoby wodne są w dalszym ciągu bardzo duże, powodujące wystąpienie nadmiaru wody dla roślin uprawnych.
Maciej Kania
Źródło: IUNG-PIB