Co najchętniej jedli Polacy w lipcu? Jakiego popularnego warzywa jesteśmy największym producentem w Europie? Które cieszyło się 96 % zainteresowaniem w naszym kraju? A które pomagają w profilaktyce cukrzycy typu II?
Młode ziemniaki nr 1
Najczęściej jadanym przez Polaków warzywem w lipcu, wg badań kampanii „Czas na polskie superowoce! III edycja." były młode ziemniaki. Konsumpcje tych warzyw deklaruje więcej niż dziewięciu na dziesięciu Polaków. Zostały niezaprzeczalnym hitem lipca. Trudno się dziwić, są one w końcu nieodłącznym elementem naszej tradycji kulinarnej, a jedocześnie źródłem wielu witamin i minerałów. Niestety, w tym roku areał uprawy ziemniaków w Polsce wynosi tylko ok 300 tyś ha, to o 28 tyś ha mniej niż w 2020r.
Po drugie - pomidor
Na drugim miejscu w rankingu najchętniej zjadanych warzyw uplasował się pomidor. Jest on niezwykle w Polsce lubianym warzywem. Jemy go praktycznie przez cały rok, jednak najsmaczniejszy jest i tak w sezonie letnim. Choć do Polski dotarł dopiero pod koniec XV w, jego popularność jest niepodważalna. Pod względem wielkości produkcji pomidora w Europie, ulegamy Hiszpanii, Włochom, Portugalii i Niemcom.
Ostatnie miejsce na podium – marchew
Trzecie miejsce w rankingu najczęściej jedzonych warzyw w lipcu zajmuje marchew. Wielkość produkcji tego warzywa na świecie wynosi 44,7 mln ton. W Polsce produkujemy ok 0,7 mln ton rocznie. Dzięki temu, jesteśmy 9 krajem pod względem wielkości produkcji marchwi na świecie. Wyprzedzają nas tacy giganci jak Chiny, USA czy Rosja.
Marchew jest bogata w składniki odżywcze. Dzięki nim wpływa pozytywnie na wzrok, przeciwdziała miażdżycy, pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy. Ponadto pozytywnie wpływa na skórę, zwiększa produkcję kolagenu i pomaga w profilaktyce cukrzycy typu II.
Sezon ogórkowy
Ogórek w lipcu zajął 4 miejsce, choć Polacy jedzą go cały rok. Jednakowoż w lecie zainteresowanie tym warzywem wzrasta. Wynika to między innymi z głęboko zakorzenionej potrzeby chomikowania, tj. zaprawiamy je na potęgę. Kiszone, konserwowe, pikle i przeciery, aby w zimie nie zabrakło ogórka na polskich stołach. Co więcej, z danych EUROSTAT-u wynika, że od 2000r, nieprzerwalnie jesteśmy leaderem produkcji ogórka w Europie.
Na końcu papryka
Papryka to ostatnie z pięciu najpopularniejszych warzyw w naszym kraju. Jemy ją praktycznie przez cały rok. Od niedawna krajowi producenci papryki, głównie z woj. Mazowieckiego rozpoczęli produkcje również pikantnych odmian, takich jak habanero, jalapeno, czy peperoncini. Czyżby kulinarne gusta naszych krajan się zmieniały?
Taki sam ranking został przeprowadzony w zeszłym roku. Wtedy nasze warzywne sympatie wyglądały bardzo podobnie. W tym roku jednak zjadamy więcej ogórka, papryki i kalafiora niż przed rokiem.