W czasie zbiorów dotychczas gospodarze zawierali z pracownikami sezonowymi umowy o dzieło, której nijak mają się do charakteru pracy w polu. Z tego powodu resort zaproponował nowy rodzaj umowy cywilno-prawnej o pomocy przy zbiorach.
Resort podkreśla, że dzięki zryczałtowanej formie oskładkowania zostaną obniżone koszty pracy oraz ograniczone obowiązki administracyjne rolnika.
Założenia projektu:
1) umowa o pomocy przy zbiorach może być zawarta na okres nie dłuższy niż 90 dni w ciągu roku kalendarzowego;
2) praca przy zbiorach będzie opłacana przez zatrudniającego (przy tym nie będą obowiązywały przepisy o płacy minimalnej);
3) zatrudniający rolnik będzie musiał opłacać za niego składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie.
4) zatrudnionemu będzie przysługiwało prawo do jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
5) jako poziom miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie przyjęto 3-krotność składki obowiązującej w III kwartale 2017 roku należnej za osoby podlegające temu ubezpieczeniu w ograniczonym zakresie i kwota ta jest niezmienna dla kolejnych lat. Jej wysokość wynosi 42 zł/mies.
Ponadto zatrudniające rolnik będzie miał obowiązek zgłoszenia pracowników do ubezpieczenia w ciągu 3 dni od zawarcia umowy o pomocy przy zbiorach i opłacać składkę za cały okres, na który zawarto umowę w ciągu 3 dni od dnia zgłoszenia do ubezpieczenia.
kk