Wielu rolników czekało na tę informację od miesięcy – spadają ceny nawozów azotowych. Przeprowadziliśmy sondę wśród dystrybutorów w całej Polsce i okazało się, że część z nich obniżyła cenniki. Skąd ten spadek cen nawozów i kto już obniżył stawki?
Ceny saletry spadają
Od wtorku 12.04 rolnicy informują nas o tym, że ich dystrybutorzy obniżają ceny nawozów azotowych.
– Ceny saletry spadają. Dzisiaj dostałem ofertę od przedstawiciela jednej firmy na saletrę Zaksan w cenie 3300 zł/t – napisał do nas Piotr, rolnik i Czytelnik Tygodnika Poradnika Rolniczego z Opolszczyzny.
Wiadomo, że jedna jaskółka wiosny nie czyni, więc postanowiliśmy to sprawdzić u kilku dystrybutorów i ustalić, w jakich cenach 12 kwietnia 2022 roku oferują nawozy i czy rzeczywiście ceny nawozów azotowych spadły.
Dystrybutorzy: ceny nawozów azotowych spadły nawet o 30 proc.
W woj. wielkopolskim u jednego z dystrybutorów nawozów ceny spadły niemal o 1000 zł/t. Obecnie sprzedaje on Pulan 34,4 w cenie 3880zł/t oraz saletrę z Anwilu po 3555 zł/t.
Dystrybutorzy z zapasami nawozów zostawili stare cenniki
Oczywiście nie wszyscy dystrybutorzy obniżają ceny. Wielu z nich ma jeszcze zapasy dostaw zakupionych od producenta w wyższych cenach, więc będą je sprzedawać po „starych” stawkach.
Kiedy Agrochem Puławy zmieni cennik?
Skontaktowaliśmy się także z firmą Agrochem Puławy, oficjalnym dystrybutorem Grupy Azoty, by zapytać o te obniżki cen. Przedstawiciel firmy wyjaśnił nam, że nadal obowiązuje cennik z 9 marca, ale niewykluczone, że w ciągu najbliższych dni ulegnie zmianie. Nie wskazał jednak, czy ceny wzrosną, czy zmaleją. Przypomnijmy, że Agrochem ma publikować cennik raz w miesiącu.
Brak dopłat do nawozów wpłynął na spadek cen nawozów?
Jak wskazywali nam rozmówcy, jest kilka czynników, które wpłynęły na obniżki. Przede wszystkim spadły ceny gazu, które najbardziej determinują cenę nawozu. Poza tym większość rolników już zakupiła nawozy, choć z drugiej strony w towar będą się zaopatrywać rolnicy posiadający trwałe użytki zielone. Usłyszeliśmy też, że zamieszanie z uruchomieniem dopłat wpłynęło na obniżki cen, bo producenci nawozów przestali liczyć na szybkie wypłaty pieniędzy rolnikom przez ARiMR.
fot. envatoelements