
Ze względu przebieg pogody rolnicy nie są w stanie dokonać niezbędnych zabiegów agrotechnicznych, wymaganych przy nawożeniu nawozami naturalnymi, czekając na bardziej sprzyjające warunki glebowe.
Rolniczy samorząd postuluje we wniosku do ministra o działania na szczeblu Unii Europejskiej, by stosowanie nawozów naturalnych było stale możliwe do końca listopada w określonych warunkach pogodowych i glebowych.
Według KRIR, najlepszą zasadą do stosowania naturalnych nawozów na gruntach ornych, uprawach trwałych i użytkach zielonych jest ta, że "nawożenia nie prowadzi się na zamarzniętą glebę".
Program "azotanowy" mocno skrócił czas jesiennego stosowania nawozów. Jeśli chodzi o obornik, można go stosować najpóźniej do 31 października, a jedynie na uprawach trwałych, wieloletnich i TUZ - do końca listopada.
W przypadku gnojowicy (i innych naturalnych nawozów płynnych) jej stosowanie na gruntach ornych ma być zakończone do 15, 20 lub 25 października (zależnie od regionu) zaś na uprawach wieloletnich, trwałych oraz TUZ - do 31 października.