W spotkaniu wzięli udział przedstawicie lokalnych urzędów pracy – Marzanna Skoczek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu oraz reprezentanci Powiatowego Urządu Pracy w Przysusze – Anna Grzegorczyk i Rafał Seta. Zrzeszenie Producentów Papryki reprezentowali Mirosław Łuska i Paweł Myziak. Na szkolenie przybył też Michał Pruś – dyrektor Departamentu Działań Delegowanych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Grójeckiego oraz członek komisji zarządzającej Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, reprezentujący Zrzeszenie Producentów Papryki RP.
O najważniejszych zmianach, wprowadzanych przez nowe przepisy poinformowała Marzanna Skoczek, dyrektor PUP w Grójcu. Specjalistka omówiła także szczegółowo obowiązujące obecnie procedury zatrudniania obcokrajowców do prac sezonowych w rolnictwie.
Od 1 stycznia obowiązują nowe zasady zatrudniania cudzoziemców przy pracach sezonowych w Polsce. W wyniku zmian wprowadzono nowy typ zezwolenia na pracę sezonową. Jednocześnie – do końca 2018 r. – będzie możliwość wykonywania pracy przez cudzoziemców, także prac sezonowych, na podstawie starych oświadczeń, zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy w 2017 r.
Nowelizacja ustawy, wprowadza nowy rodzaj zezwolenia, którym jest zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemców. Obejmuje ono trzy sektory – rolnictwo, ogrodnictwo i turystykę – i rozszerza możliwość ubiegania się o zezwolenie na pracę również przez obywateli państw trzecich. Jest to więc znaczne rozszerzenie zakresu w stosunku do wykorzystywanego wcześniej systemu oświadczeń, obejmującego obywateli tylko sześciu krajów – Republiki Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy.
Zezwolenie na pracę sezonową będzie wydawane na okres nie przekraczający 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Okres 9 miesięcy, będzie liczony od daty pierwszego wjazdu cudzoziemca na terytorium państwa strefy Schengen.
Zezwolenia wydawane będą w dwóch etapach. Pierwszym jest złożenie przez pracodawcę wniosku w sprawie pracy sezonowej. Wnioski należy składać w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby, która będzie ubiegała się o powierzenie danej pracy cudzoziemcowi. Złożenie wniosku wiąże się z opłatą za wydanie zezwolenia w wysokości 30 zł. Jeśli wniosek zostanie wypełniony poprawnie i nie będzie wymagał wyjaśniania, zostanie wpisany do ewidencji w terminie 7 dni roboczych (w razie konieczności uzupełnienia lub poprawiania wniosku okres ten może się wydłużyć do 30 lub maksymalnie 60 dni). W tym czasie zostanie wydane zaświadczenie o wpisie wniosku do ewidencji, które będzie stanowić podstawę do ubiegania się przez cudzoziemca o uzyskanie wizy.
Drugi etap to wydanie zezwolenia na pracę sezonową po wjeździe cudzoziemca na terytorium Polski na podstawie wizy wydanej w celu wykonywania pracy sezonowej lub w ramach ruchu bezwizowego. W celu uzyskania zezwolenia podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi zobowiązany jest przedstawić w Powiatowym Urzędzie Pracy kopię dokumentu uprawniającego cudzoziemca do pobytu na terytorium Polski (kopia wypełnionych stron paszportu) oraz informację o adresie zakwaterowania cudzoziemca w czasie pobytu na terytorium Polski. Cudzoziemcy będą mogli podjąć pracę już po przedstawieniu wskazanych dokumentów, nie czekając na wydanie samego zezwolenia na pracę sezonową, jednak praca na takich warunkach dopuszczalna będzie przez okres 120 dni od dnia wpisu wniosku do ewidencji.
Zezwolenia na pracę sezonową będzie wydawał Starosta. Do uzyskania zezwolenia niezbędne jest spełnienie następujących warunków:
1. Zatrudnianie cudzoziemca na podstawie umowy (umowa o pracę lub umowa-zlecenie).
2. Zapewnienie miesięcznego wynagrodzenia nie niższego od wynagrodzenia przysługującego innym pracownikom wykonującym pracę porównywalnego rodzaju w tym samym wymiarze czasu oraz na podobnym stanowisku (nie niższe niż minimalne wynagrodzenie krajowe)
3. Zawarcie z cudzoziemcem umowy na piśmie i przedstawienie cudzoziemcowi tłumaczenia tej umowy na język dla niego zrozumiały.
Jeśli pracodawca zamierza zapewnić zakwaterowanie zatrudnianym obcokrajowcom, jest zobowiązany do zawarcia z nimi odrębnej umowy na piśmie, określającej warunki najmu lub użyczenia kwatery mieszkalnej. Czynsz najmu kwatery mieszkalnej nie może być potrącany z wynagrodzenia cudzoziemca. Pracodawca jest zobowiązany do przedstawienia cudzoziemcowi tłumaczenia umowy na język dla niego zrozumiały.
Jak argumentuje ustawodawca, wprowadzone zmiany mają zapewnić większą kontrolę nad zasadami zatrudniania pracowników sezonowych spoza UE. Mają także stanowić gwarancję braku dyskryminacji płacowej cudzoziemców, którzy będą się podejmować prac sezonowych w naszym kraju.
am