Smak lata na zdrowie
Według opublikowanego artykułu badawczego, którego autorem jest dr Britt Burton-Freeman i współpracownicy z Illinois Institute of Technology - Arbuz jako wyjątkowy owoc zawiera związki, oddziałowujące pozytywnie na działanie całego organizmu.
- Badania ujawniają prozdrowotny potencjał arbuza. Aktualny przegląd literatury dostarcza dowodów na to, że spożycie arbuza i suplementacja cytruliny, obniża ciśnienie krwi. Chociaż potrzebne są dalsze badania. Na podstawie zebranych danych wykryto pozytywny wpływ na metabolizm lipidów. – powiedział główny autor artykułu opublikowanego w opublikowany w czasopiśmie Current Atherosclerosis Reports, Burton-Freeman.
Co takiego w sobie ma?
Witaminy, minerały, przeciwutleniacze i aminokwasy. W tych ostatnich ważna jest zawartość cytruliny i arganiny. Działają jako prekursor tlenku azotu, jednocześnie wpływając na regulacje ciśnienia krwi, kontroli glukozy czy redukcji lipidów.
Cytruliny to związek charakterystyczny dla arbuzie, badano jego wpływ na wyniki sercowo-naczyniowe i metaboliczne. Analizie poddano badania związane ze spożyciem całego owocu, a także suplementacją samej cytruliny, koncentrując się na czynnikach ryzyka sercowo-metabolicznego. Badacze doszli do wniosku, że arbuz zapewnia kombinację składników odżywczych i fitochemikaliów działających w wielu mechanizmach.
Jak określono potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia potrzebnej ilości spożycia całych owoców jak i przetworów np. soków, aby określić dzienną dawkę do dostarczenia organizmowi.
Niezależnie jednak od wyników tych badań, nie ulega wątpliwości, że jedzenie owoców i warzyw sprzyja zachowaniu zdrowia na dłużej.
Źródło:Freshfruitportal
fot:pixabay