StoryEditor

Zmiany w ubezpieczeniach upraw

26.04.2017., 11:02h
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniło przepisy dotyczące ubezpieczeń rolniczych upraw i zwierząt gospodarczych i wyłączyło suszę z ubezpieczeń pakietowych.

Zabieg taki ma na celu zmniejszenie jednorazowych kosztów dla rolnika i ma być zachętą do podpisywania umów z ubezpieczycielami.
Ministerstwo przeznaczyło na dopłaty 1 mld złotych. Resort szacuje, że w ciągu 3 lat ubezpieczonych będzie około 8 mln ha upraw, to będzie cztery razy więcej niż obecnie.

Zgodnie z ustawą dopłaty z budżetu państwa do składek ubezpieczenia będą przysługiwały producentom rolnym w wysokości do 65% składki w przypadku zawarcia przez producenta rolnego umowy ubezpieczenia zawierającej pakiet rodzajów ryzyka lub osobno dla wybranego zdarzenia.

Nowe prawo obowiązuje od 15 kwietnia 2017 roku, a to w praktyce oznacza, że firmy ubezpieczeniowe w najbliższych dniach rozpoczną podpisywanie polis na tych warunkach.

Na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2016 r. poz. 792, z późn. zm.) stosowane są z budżetu państwa dopłaty do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia następujących zdarzeń losowych:

  • dla produkcji roślinnej (tj. upraw – zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych,
  • dla produkcji zwierzęcej (tj. bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności.

Na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarł z pięcioma zakładami ubezpieczeń umowy w sprawie stosowania w 2017 r. dopłat ze środków budżetu państwa do składek ubezpieczenia upraw rolnych lub zwierząt gospodarskich, tj. z:

  • Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
  • Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie,
  • Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Poznaniu,
  • Pocztowym Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
  • InterRisk Towarzystwem Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group z siedzibą w Warszawie.

macka

24. listopad 2024 21:12