Resort zamierza m.in. rozszerzyć katalog nielegalnych praktyk rynkowych o praktykę "polegającą na nieuzasadnionym nabywaniu produktu rolnego poniżej jego ceny referencyjnej, w przypadku gdy ta cena została ustalona". Ponadto planowane jest podwyższenie obecnego poziomu kar pieniężnych oraz wprowadzenie możliwości karania finansowo producentów rolnych i kolejnych nabywców pośredniczących w łańcuchu dostaw produktów rolnych "za brak zawartej umowy" oraz "za niedotrzymanie minimalnego terminu obowiązywania umowy oraz minimalnego terminu od zawarcia umowy do realizacji dostawy produktów rolnych".
Kary nakładane też będą za "niedotrzymanie terminu zawarcia umowy" - wówczas kara wynosić będzie 0,5 proc. zapłaty za produkty nabyte za każdy dzień (ale nie więcej niż 15 proc.). Kolejne kary wymierzone będą w strony umów "za niestosowanie porozumień, decyzji lub praktyk" - w tym wypadku kara wyniesie 8 proc. zapłaty za produkty nabyte na podstawie umowy. Jak informuje rząd, w pozostałych przypadkach kary pieniężne wynosić będą 5 tys. zł.
Co jeszcze znajdzie się w projekcie nowelizacji ustawy? Rada Ministrów zapowiada m.in. rozszerzenie wymogu zawierania umów pomiędzy kolejnymi podmiotami w łańcuchu dostaw, od producenta rolnego do przetwórcy lub dystrybutora włącznie. Dotyczyć to będzie tylko "wybranych produktów".