Tania pietruszka
Jesienne opady wpłynęły na poprawę plonowania. Nawet gwiazda medialna ostatnich dwóch sezonów–pietruszka – potaniała w połowie października do zaledwie 1,00 zł/kg (za korzenie do mycia). Umyte,wysokiej jakości, w handlowym kalibrze 20–40, można było sprzedać maksymalnie za 2,50 zł/kg. Oczywiście, dobry marketing zrobiony przez ogólnopolskie media spowodował, że wielu detalistów obniżało ceny znacznie wolniej niż spadały stawki otrzymywane przez producentów. Ceny detaliczne w niektórych sklepach były 3 - lub nawet 4 - krotnie wyższe niż otrzymywali plantatorzy.
Po ile marchew, seler i ziemniaki?
Selery do mycia sprzedawano w październiku za 0,80–1,00 zł/kg. Marchew (kaliber 20–40 mm) znajdowała nabywców na rynek warzyw świeżych w cenie 0,60–0,80 zł/kg. Najniższe stawki obowiązywały w głównych rejonach produkcji. To oczywiście tajemnica handlowa, ale można się domyślać, że marchew do mrożenia na kostkę kosztowała najczęściej 0,27–0,30 zł/kg, a mniejszy kaliber na plastry– 0,33–0,38 zł/kg,w zależności od zakładu przetwórczego. Ziemniaki przeciętnie wyceniano na 1,00 zł/kg. Cena dotyczyła warzyw w I klasie jakości. Oczywiście, stawki różniły się w zależności od odmiany.
Po ile kapusty?
Kapusta biała do kiszenia wyceniana była w połowie października na średnio 0,70 zł/kg. Wyższe ceny obowiązywały w dostawach na rynek warzyw świeżych,tj. 0,70–0,90 zł/kg. Ceny kapusty czerwonej na świeży rynek kształtowały się od 0,70 do 1,40 zł/kg. Najwyższe można było otrzymać za małe główki (1–2 kg) z nalotem. Im większe główki,tym ceny transakcyjne były niższe. Kapustę czerwoną przeznaczaną do przetwórstwa sprzedawano za 0,50–0,80 zł/kg.
dr Paweł KracińskiIERiGŻ