Pisaliśmy o suszy niejednokrotnie. Nie ominęła ona również innych krajów europejskich. Eksperci szacują, że zbiory produktów ogrodniczych w Europie, w przypadku niektórych państw mogą być niższe od kilku do nawet 20%. Prognozy nie pozostają bez wpływu na ceny także w Polsce.
Spadek cen cebuli powstrzymują niższe niż zwykle plony. Na początku września ceny otrzymywane za warzywo przeznaczone do eksportu wynosiły 0,75 zł/kg. Cebulę obieraną wyceniano na 0,90–1,00 zł/kg, czyli 0,20 zł/kg drożej niż rok temu. Skutek suszy najbardziej widoczny jest na rynku kapusty. Wzrost cen nie będzie w stanie zrekompensować strat powodowanych mniejszymi zbiorami. Tylko z plantacji nawadnianych i to w rejonach, gdzie nie występował deficyt wód podziemnych, rolnicy mogą uzyskać lepszy wynik finansowy. Ceny kapusty pekińskiej, białej i włoskiej są dwukrotnie wyższe niż rok temu.
Uczestnicy rynku informowali, że we wrześniu występowały trudności w podaży kapusty pekińskiej. Jej ceny wahały się. Ceny eksportowe na początku września przekroczyły 2 zł/kg. Skupujący twierdzą, że cena powinna ulec obniżeniu w październiku. Czas pokaże czy mieli rację. Więcej w najnowszym numerze WiOM 10/2015, s. 18-19. Paweł Kraciński