Holendrzy są znani jako jedni z najlepszych producentów pomidorów szklarniowych, ale mają problemy z uzyskaniem wysokiej ceny za swoje produkty. Spośród wszystkich państw UE, to właśnie w Holandii producentom płacono najmniej za kilogram pomidorów. W 39 tygodniu bieżącego roku ceny osiągnęły tam poziom 0,74 euro/kg. W tym samym czasie Hiszpanie za kilogram pomidorów dostawali 1,04 euro/kg, Włosi 0,95 euro/kg a Francuzi 0,82 euro/kg.
Włosi są największym unijnym producentem pomidorów. W 2014 r. wyprodukowali 4,5 mln t tego warzywa, a w ubiegłym sezonie 6,5 mln t. Na 2. miejscu w klasyfikacji największych producentów są Hiszpanie, oni jednak przeznaczają większość pomidorów do sprzedaży na rynku warzyw świeżych.
Średnio w całej UE produkuje się rocznie 7,2 mln t pomidorów z myślą o rynku warzyw świeżych (średnia została wyciągnięta z danych za poprzednie 10 lat). Wielkość produkcji jest dość stabilna. Liderem jak zostało wspomniane w tym segmencie są Hiszpanie, którzy 2 mln t pomidorów rocznie przeznaczają do bezpośredniego spożycia. Za nimi plasują się Włosi - 1 mln t, Holendrzy - 0,9 mln t, Francuzi i Grecy - po 0,6 mln t ( dane za 2015 r.).
Jeżeli chodzi o pomidory do przetwórstwa to unijny rynek nie jest tak stabilny i charakteryzuje się większymi wahnięciami wielkości produkcji niż rynek pomidorów świeżych. W 2006 r. kraje Wspólnoty wyprodukowały łącznie 9 mln t pomidorów na przeciery. Potem, w 2009 r., zbiory były rekordowe - 11 mln t, by w 2013 r. osiągnąć tylko 7,5 mln t. W ostatnich dwóch sezonach produkcja tego warzywa do przetwórstwa się odbudowała i wyniosła zarówno w 2015 jak i 2016 r. ponad 10 mln t.
Do najważniejszych światowych importerów pomidorów należą Niemcy, którzy zostali sklasyfikowani na 2. miejscu, za Stanami Zjednoczonymi. W 2015 r. nasi zachodni sąsiedzi zakupili pomidory o łącznej wartości 1,2 mld $ (zaś Stany Zjednoczone za 2 mld $).
Źródło: freshplaza.com