Można zaznaczyć, że ogólnie rzecz biorąc sytuacja na rynku pozostała praktycznie stabilna. Tak jak wcześniej najwyższe ceny na cebulę odnotowano na Ukrainie i w Polsce. Ukraiński producenci obawiając się obniżenia tempa zbytu swojej produkcji musieli jednocześnie zmierzyć się z wysoką konkurencją ze strony importerów.
Polscy producenci informowali o nieznacznym podniesieniu cen minimalnych na swoją produkcję, która pozostała praktycznie na poziomie do 51 centów za kilogram.
Natomiast ceny surowca importowanego z Holandii nie zostały skorygowane przez handlujących, którzy sprzedawali swój towar za 53–63 centów za kg.
Analogiczna sytuacja dała się zauważyć na rynku cebuli w Mołdawii i Gruzji. Sprzedawcy praktycznie nie korygowali ceny na importową produkcję, która średnio wyniosła od 42 do 44 centów za kg.
Rosyjscy rolnicy kontynuowali utrzymywanie cebuli w magazynach czekając na dalsze wzrosty jej ceny. Tak jak przed tygodnie, tak i teraz średnia cena cebuli w Rosji utrzymywała się na poziomie 23 centów za kg. Towar o niższej jakości można było nabyć już za 20 centów za kg.
Najmniejsze zmiany w cenach za cebulę odnotowano w Tadżykistanie, gdzie w ciągu kilku ostatnich tygodni średni poziom cen utrzymuje się na poziomie 8 centów za kg.
Maciej Kania
Źródło: EastFruit
Fot. Kania