StoryEditor

Spadła produkcja mrożonek, spadły ceny warzyw

26.11.2020., 00:00h

Dużo niższy popyt na warzywa mrożone i ziemniaki, w tym frytki, spowodowany jest mniejszym zapotrzebowaniem w sektorze HoReCa - wynika z najnowszej publikacji Agro Nawigator Banku PKO BP. Spadek cen mrożonek jest duży. 

Według GUS, produkcja mrożonych warzyw w Polsce w trzecim kwartale tego roku w firmach dużych zmalała o 11 proc. w porównaniu do poprzedniego roku, z czego we wrześniu o 15 proc. A wrzesień, obok października jest miesiącem o największym wolumenie produkcji mrożonych warzyw w kraju. 

- W warunkach wzrostu podaży warzyw gruntowych w Polsce mniejsza produkcja mrożonek może sugerować utrzymywanie się niskiego popytu na te produkty w warunkach ograniczenia, z powodu pandemii, działalności sektora food service - czytamy w publikacji Agro Nawigator Banku PKO BP.

- Relatywnie większy spadek eksportu mrożonych warzyw z Polski w sezonie 2019/20 (-20 tys. t) wobec spadku produkcji (-10 tys. t) wskazywać może także na nieznacznie wyższy poziom zapasów mrożonych warzyw z sezonu 2019/20 – oceniają analitycy PKO BP.

W publikacji czytamy, że od stycznia od sierpnia polski eksport mrożonych, przetworzonych ziemniaków, obejmujący m.in. frytki, zmalał aż o 21,4 proc.

Z powodu COVID-19, popyt na ziemniaki do przetwórstwa w krajach Europy Zachodniej jest niższy o 15 proc. w porównaniu do okresu sprzed pandemii.  

Według GUS przeciętna cena skupu ziemniaków we wrześniu wynosiła 32,48 zł/dt i była niższa o 23 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Spadły także ceny innych warzyw do przetwórstwa. Np. przeciętna cena skupu cebuli obranej w październiku zmalała o 53 proc. (rok do roku), a marchwi na kostkę o 8 proc. 


ksz, oprac. na podst. PKO BP, fot. Biedronka
24. listopad 2024 12:21