StoryEditor

Targowiska powrócą do łask?

23.11.2017., 11:14h

Ponad 11,5 ml unijnych złotych trafi do 16 wielkopolskich gmin, które przeznaczą pieniądze na budowę lub modernizację targowisk. Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego na początku listopada podpisał umowy w tej sprawie z przedstawicielami 16 samorządów. Dofinansowanie pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Ale dofinansowanie otrzymają również gminy z innych województw.

W których wielkopolskich gminach producenci będą mieli lepsze możliwości dystrybucji? Dotacje trafią m.in. do gminy Chrzypsko Wielkie, Jaraczewo, Koło, Oborniki, Pyzdry, Szamotuły, Wągrowiec, Zakrzewo czy Zbąszyń.

Ale nie tylko w Wielkopolsce dzięki pieniądzom poprawią się warunki do sprzedaży warzyw i owoców. Powód do zadowolenia będą mieli także rolnicy z województwa świętokrzyskiego. Tam samorząd poprawi kondycję targowisk przeznaczając na ich przebudowę przeszło 6 ml. złotych.

W województwie kujawsko-pomorskim również powstaną nowe miejsca sprzedaży, w których mieszkańcy będą mogli kupować świeże produkty bezpośrednio od lokalnych producentów. Dofinansowanych zostanie 15 targowisk kwotą łączną 14 mln zł. Zarząd tego województwa przyznał już pieniądze na budowę/przebudowę targowisk – w sumie 9,3 mln. złotych (nabór wniosków w kwietniu i maju). W poprzedniej edycji dofinansowania unijnego z PROW (2007-2013) w małych miejscowościach tego województwa powstało 11 nowych targowisk.

Aby „podkręcić” lokalny handel produktami świeżymi, potrzebne są dogodne miejsca do sprzedaży i kupna towarów. Targowiska, które powstaną z dofinansowania PROW na lata 2014-2020 będą miały utwardzoną nawierzchnię, częściowe zadaszenie, oświetlenie, przyłącza do sieci wodociągowej, elektroenergetycznej i kanalizacyjnej. Powstaną przy nich parkingi i toalety. Dzięki temu osiągną one standardy XXI wieku. Zakupy w takich miejscach nie będą już wiązały się z grzęźnięciem w błocie czy przemoknięciem do suchej nitki…

Sprzedaż bezpośrednia warzyw i owoców to dla wielu rolników dodatkowe, znaczące źródło dochodu, dlatego też poprawa warunków dystrybucji jest sprawą priorytetową. Coraz więcej ludzi chce jeść zdrowo, kupować produkty od lokalnych producentów, więc modernizacje i budowa nowych rynków i targów to słuszna inwestycja, to przede wszystkim dbanie o własny, lokalny interes i zadowolenie mieszkańców gminy.

kk
21. listopad 2024 21:30