Czosnek to warzywo, które zyskuje na popularności. Co ciekawe Polska produkcja zapewnia tylko 30-40% potrzeb krajowego rynku. Resztę importujemy z zagranicy, z Hiszpanii, Egiptu i Chin. Pytanie tylko, po co? Skoro w sklepie cena czosnku to około 2 zł/szt, a czasem i więcej.
Jak wszędzie sytuacja w hurcie wygląda zdecydowanie inaczej. Ceny są o wiele niższe, główki muszą być posortowane. Wymagania handlarzy, co do jakości są delikatnie mówiąc wygórowane, a ceny, które chcą płacić są dramatycznie niskie, za kilogram obranego czosnku są oni gotowi zapłacić nie więcej niż 10 zł, i to tego największego. Takie ceny mogą zniechęcać mniejszych producentów. Na rynku zostają wtedy tylko duzi, którzy zarabiają na tym, że posiadają duże ilości towaru.
Dla małych producentów też jest wyjście, a mianowicie wzięcie sprawy w swoje ręce. Rozreklamowanie czosnku. W okolicy, gdzie roi się od producentów tego warzywa (np. gmina Słomniki) może to być trudne. Jednak w pozostałych rejonach kraju natężenie pól, na których rośnie czosnek jest niewielkie. Z drugiej strony popyt, zapotrzebowanie ze strony konsumentów na polski czosnek jest spore. Raz kupiony produkt musi przekonać klienta jakością.
Sprzedaż hurtowa jest dla producentów stosunkowo łatwa, ponieważ jednorazowo pozbywają się sporych partii materiału. Nie zadowala tylko cena. Sprzedaż detaliczna jest z pewnością bardziej uciążliwa, sprzedaż towaru na sztuki wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, w zamian producent otrzymuje dużo wyższą cenę.
Jest również wyjście pośrednie, którym są warkocze zaplatane z czosnku. Wtedy klient indywidualny jednorazowo kupuje 15-20 główek, za które płaci cenę detaliczną. Zaplatanie warkoczy jest również czasochłonne, jednak dobrze zapleciony warkocz jest świetną wizytówką gospodarstwa.
W tej chwili producenci sprzedają czosnek w hurcie w bardzo różnych cenach. Cena główki zależy głównie od jej wielkości, ale też od regionu, z którego czosnek pochodzi.
Przykładowe ceny z giełdy internetowej za czosnek jesienny odmiany ‘Harnaś‘
- >5cm śr. – 0,85 zł/szt
- 5–5,9 cm śr. – 0,90 zł/szt
- 4–4,5 cm śr. – 0,40 zł/szt
- 4–4,5 cm śr. – 0,50 zł/szt
- czosnek do spożycia 12-18 zł/kg
- czosnek przemysłowy 6 zł/kg
Sprzedając czosnek w detalu po 2 zł/szt osiąga się w przeliczeniu cenę ponad 30 zł/kg. Jest 2,3-krotnie więcej niż w hurcie. Każdy musi sam zdecydować, którą pójść drogą.