StoryEditor

Biała plamistość liści truskawki

26.04.2016., 10:27h
Jedną z chorób porażających truskawki jest biała plamistość. Nie jest ona tak groźna jak szara pleśń, ale warto poznać charakterystykę powodującego ją patogena oraz środki do jego zwalczania.

Biała plamistość liści truskawki występuje powszechnie w całej Polsce, ale z reguły nie wyrządza dużych szkód w uprawie. Problemy mogą się pojawić w lata wilgotne, szczególnie na plantacjach roślin matecznych. Sprawcą choroby jest grzyb Mycosphaerella fragariae.

Objawy choroby są bardzo charakterystyczne. Na liściach pojawiają się jasnoszare plamy otoczone ciemnoczerwoną obwódką, które utrzymują się przez cały sezon wegetacyjny. Mogą one również występować na ogonkach liściowych, pędach kwiatostanowych i rozłogach. Silnie porażone liście mogą zamierać. W czasie wilgotnej pogody na powierzchni plam może się pojawić delikatny, szary nalot trzonków i zarodników konidialnych patogena.

Mycosphaerella fragariae rozwija się na żywych liściach, wyrastające na nich trzonki konidialne z zarodnikami są przyczyną infekcji wtórnych na plantacji w okresie wegetacji. Jak grzyb potrafi przetrwać zimę? Jesienią tworzy kuliste pseudosklerocja o średnicy 1 mm, które są niczym innym jak przerośniętą przez grzybnię martwą tkanką liścia. Wiosną z pseudosklerocjów wyrastają trzonki konidialne z zarodnikami dokonujące infekcji pierwotnej na truskawkach. Tak dochodzi do zamknięcia rocznego cyklu rozwoju patogena i przenoszenia go z sezonu na sezon.

W trakcie wegetacji rozwojowi choroby sprzyjają częste opady, ponieważ wraz z kroplami deszczu rozprzestrzeniają się zarodniki konidialne. Okres inkubacji, czyli czas od momentu pobrania pierwszego pokarmu z zakażonej rośliny aż do wystąpienia pierwszych objawów, jest dość długi i wynosi 3 tygodnie. Oznacza to, że patogen znajduje się już w roślinie i ją osłabia, nie uzewnętrzniając na tym etapie swojej obecności. W ciągu roku patogen może rozwinąć 3-4 pokoleń, które rozwijają się szybciej w drugiej części sezonu.

Minimalizowanie ryzyka wystąpienia choroby polega na wykoszeniu plantacji po zbiorach, a następnie pozbyciu się usuniętych resztek, najlepiej poprzez spalenie porażonych liści. Poszczególne odmiany charakteryzują się różną podatnością na tę chorobę, do odmian wrażliwych należy m.in. Senga Sengana. Wiosną należy prowadzić ocenę ryzyka, szczególną uwagę trzeba zwrócić na plantacje, które są okrywane - patogen znajduje tam dobre warunki do rozwoju (wilgotno). Próg zagrożenia wynosi około 1% porażonych roślin dla odmian wrażliwych i >5% dla pozostałych

Plantacje truskawek można także chronić chemicznie:

Przed kwitnieniem:

  • Nimrod 250 EC, Zato 50 WG, Domark 100 EC, Signum 33 WG, Luna Sensation 500 SC, Topas 100 EC, Polyversum WP, Vaxiplant SL

W czasie kwitnienia:

  • Zato 50 WG, Domark 100 EC, Signum 33 WG, Luna Sensation 500 SC, Scorpion 325 SC, Polyversum WP, Vaxiplant SL

Po zbiorze:

  • Domark 100 EC, Zato 50 WG, Vaxiplant SL

Warto zwrócić uwagę na zakres zwalczanych chorób, ponieważ wiele z wymienionych wyżej środków radzi sobie również z szarą pleśnią, więc wykonując zabieg odpowiednim preparatem można zwalczyć dwie choroby naraz. Pamiętajmy także o rotacji fungicydów, zmieniajmy nie tylko substancje aktywne, ale także grupy chemiczne:

  • triazole - Topas 100 EC, Domark 100 EC
  • polisacharydy - Vaxiplant SL
  • strobilurynowe + SDHI - Luna Sensation 500 SC, Signum 33 WG
  • strobilurynowe + triazole - Scorpion 325 SC
  • strobilurynowe - Zato 50 WG
  • pirymidynowe - Nimrod 250 SC

 

22. listopad 2024 05:03